O Europie i Unii - EUropa da się lubić!
Blog > Komentarze do wpisu

112 działa źle

Co powinien zrobić dysponent nr 112 gdy zgłoszenie dotyczy człowieka, który nie chce pomocy ale widać, że jej potrzebuje? Np. lekko oszołomionego starszego człowieka ze spuchniętą kostką siedzącego pół dnia na przystanku, pewnie głodnego? Nie powinien prowadzić dywagacji ze zgłaszającym w stylu "a czy Pan pytał" "a chce?" "a może nie chce pogotowia" "łącze z pogotowiem" a wezwać kogoś, kto sytuację sprawdzi i zapewni opiekę.

Bo taki ktoś może paść ofiarą swojego stanu zdrowia, wypadku komunikacyjnego, kieszonkowców i wielu innych zagrożeń. Ale widać dysponenci 112 w Małopolsce są w tej kwestii niedouczeni. Mają łopatologiczne procedury z lukami.

To nie zgłaszający ma wymyślać procedury i analizować sytuacje, bo nie jest zawodowcem. Ma zrobić co się da i podać dalej. Przecież taka sytuacja to nie wezwanie do urojonego problemu a problemu może nie ewidentnego, nietypowego, gdzie trzeba ruszyć głową i wezwać odpowiednią służbę, może Straż Miejską?

Kiedyś w Berlinie byłem świadkiem sytuacji gdy człowiek w złym stanie poległ na chodniku na dworcu autobusowym. Nie wezwano pogotowia a karetkę która zabrała go do zakładu opiekuńczego.

Podobna spychologia jest w Straży Miejskiej (986), Urzędzie Wojewódzkim, gdzie nie można zgłosić takich uwag a tel. odbiera jakiś niegrzeczny, niekompetentny człowiek i daje tel. do kogoś kto nie odbiera i odpisuje, że jest na spotkaniu.

A i red. GW w KRK średnio tematem zainteresowana, do tego trzeba było dzwonić dwa razy.

Jednym zdaniem: spychologia, bezmyślność i chamstwo.

środa, 04 lipca 2018, eu2012mm

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
euroobserver.eu

Wypromuj również swoją stronę