O Europie i Unii - EUropa da się lubić!
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Artykuły | Fotoreporter | Z archiwuim UE
RSS
wtorek, 21 sierpnia 2018

Gdy usłyszałem w TV słowa Patryka Patryk Jakiego: "politologicznie to jest dobra prognoza" zrobiło mi się głupio, że jestem politologiem. Ale potem spojrzałem na półkę z książkami a tam Brzeziński - też politolog. Wtedy uspokoiłem się. Potem spojrzałem w lustro. Byłem już całkiem spokojny i radosny.

20:46, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
niedziela, 12 sierpnia 2018

Tomasz Raczek napisał na Facebooku, że rozpoczął się proces przeistaczania się Kory w symbol. Symbol m.in. wolności. 

Dodam, że może symbol a może ikonę, ale jeszcze nie wiadomo czego do końca? Chwila jej śmierci odsłoniła format tej postaci. 

Ten naturalny proces tworzenia się ikony jest odmienny od robionych sztucznie, na siłę a nawet na chama lub przynajmniej wykorzystywanych kultów: smoleńskiego lub Piotra S. po to by manipulować ciemnymi masami dla zysku wąskiego grona cwaniaków.

I chyba ten niewymuszony szacunek do Kory jest tym co w naszej świadomości kulturowej i narodowej zostanie na prawdę i na stałe a całą ta sztuczna  reszta jest jak sztuczna tradycja z Misia i raczej obryzguje nas błotem.Bo  prawdziwa wielkość i sztuka się broni sama przez istnienie.

23:44, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
sobota, 11 sierpnia 2018

Jeśli Jarosław Kaczyński https://www.youtube.com/watch?v=QtlsKdsuZh4 ogląda w TVN24 Drugie Śniadanie Mistrzów to zdrowieje i z gronkowca i nowotworu a nawet jakby tramwaj uciął mu głowę to by mu przyrosła. Bo śmiech bywa ozdrowieńczy. Paru kretynów z nazwiskami, zaproszonych pewnie według klucza, że należą do elity i mają coś do powiedzenia snuje diagnozy opowiedziane na kwadratowo, oczywiste oczywistości, biadoli, smęci, wieszczy, uderza w patetyczny ton i jest zatroskana. Staje się parodią samych siebie. Są jak kibice na trybunach, którzy wiedzą lepiej jak piłkarz będący na boisku ma zagrać. Jeśli strona demokratyczna nie będzie od swoich elit wymagać PiS będzie rządził jeszcze ze 2 kadencje. Na to boisko trzeba wyjść, porozmawiać z traktorzystą, który głosuje na PiS bo to religijna partia. Zgromadzić ludzi. Przygotować działania. I ograniczyć gadulstwo. Bo lud ogląda i pęka ze śmiechu i zdumienia myśląc: co za kosmici. I trudno im się dziwić. A jeśli ktoś kto w życiu osiągnął więcej, ma większy potencjał i może ludzi pociągnąć za sobą idzie na niszczycielską łatwiznę biadolenia i tylko mówi co go boli to niech się wstydzi. Brak tu etosu. Inteligenta? Lidera? Człowieka sukcesu?

13:09, eu2012mm
Link Komentarze (1) »

Gdy słucham Jacka Żakowskiego, Jana Ordyńskiego, Adama Michnika i innych fajnych i mądrych ludzi w TOK FM, którzy mówią o tym jak widzą naprawianie Polski po PiS-ie to widzę oczami wyobraźni stare seriale nt. okupacji i sceny jak konspiratorzy debatują przy stole w salonie udając, że grają w karty, jak to alianci ruszą i wyzwolą PL od Hitlera. Panowie, to se ne vrati. Nie da się naprawić czegoś zepsutego, robiąc te same ruchy,które do tego stanu doprowadziły, tylko w odwrotnej kolejności i w przeciwnym kierunku - to chyba Einstein powiedział. A naprawiona Polska będzie się bardzo różniła od tej, którą znamy przed PiS-em. Może i dlatego, że dla nie widzących ciągu i logiki zdarzeń w jej elitach nie będzie miejsca, bo nie nadążą za zmianami. Także cywilizacyjnymi.

01:55, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 sierpnia 2018

Obejrzałem dziś przypadkiem w tv https://www.filmweb.pl/film/Wezwanie-1996-11597 Wezwanie. Film opowiada o oskarżonych o kradzież portfela i pobicie pacjenta pracownikach pogotowia. Ponieważ, zła opinia o pogotowiu ratunkowym była władzy na rękę, bo w tym samym czasie zrzucała na inny zespół pogotowia winę za morderstwo Grzegorza Przemyka, mimo, że winy nie udało się oskarżonym udowodnić, przesiedzieli się w więzieniu ponad rok. W obsmarowywaniu oskarżonych pomagała TVP, bezstronność sądu była fikcją, pomoc adwokacka ograniczona. Nie jesteśmy wariatami. Nie jesteśmy totalną opozycją. Widzimy zagrożenie, że władza skupiona w jednych rękach może być groźna. Bo poszczególne władze powinny nawzajem się kontrolować a nie współpracować, bo gdy współpracują może obrócić się to przeciw obywatelom. A Państwo to obywatele, władza jest tylko ich instrumentem, nie przeciw nim.

15:05, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

Przesłanie Rogera Watersa i Rolling Stones jest proste: nie należycie do kręgu kultury zachodniej. Adresat: rząd PL i Prezydent. Ja dodam, że także ludzie głosujący na PiS. Tak kochani, nie należycie do kręgu cywilizacji zachodniej. Należycie do tej samej cywilizajci co Erdogan, Putin, Orban, gdzie morduje się i przetrzymuje opozycjonistów i dziennikarzy, gdzie ludzie giną w dziwnych okolicznościach, gdzie w użytku jest Polon i Nowiczok, gdzie prowadzi się wojny hybrydowe. Drodzy wyborcy PiS-u, nie należymy do tej samej wspólnoty, bo się z niej wypisaliście. Należycie do kultury disco-polo, także prawnego i intelektualnego. Nie należycie do cywilizacji rzymskiej i greckiej. A jeśli do chrześcijańskiej to do tej, w której Bóg i Car są zrównani ze sobą. Żałosnego macie cara.

14:43, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 sierpnia 2018

Pierwszy samochód mojego taty miał dwa wskaźniki – szybkości i poziomu paliwa, na szybkościomierzu można było odczytać także przebieg. Do tego 7 kontrolek. Wszystko. Radio w tym samochodzie miało 2 pokrętła i 5 przycisków oraz skalę.
Dziś w moim samochodzie oprócz tych wskaźników mam obrotomierz, wskaźnik temperatury silnika, woltomierz, licznik przebiegu do skasowania, zegarek, termometr wskazujący temperaturę na zewnątrz i wyświetlacz daty. Radio ma około 10 przycisków, wyświetlacz z wieloma informacjami i opcje jak miniwieża.Oprócz funckji radiowych urządzenie odtwarza płyty, karty pamięci i pendrive’y a przez bluetooth łączy się z telefonem.

Kokpit samochodu to nie jedyne urządzenie, które mocno się skomplikowało w ciągu kilku ostatnich dekad. Zegarek dawniej miał dwie wskazówki i czasem datownik. Dziś oprócz tego jest podświetlany, ma stoper, budzik, nie raz mierzy tętno i ciśnienie. Czasem ładuje się go jak komórkę ładowarką podłączaną do siec. Ten kto ma taki zegarek wie o kim mowa.
Telefon z urządzenia do rozmów, które miało słuchawkę i tarczę stał się osobistym urządzeniem do wszystkiego z wieloma ikonami na ekranie.

Coraz bardziej skomplikowane urządzenia wokół nas sprawiają, że poświęcamy im coraz więcej czasu, coraz intensywniej i dłużej się ich uczymy i często nie nadążamy. Tracimy czas na skomplikowane procedury i ustawienia, które nie prowadzą nas często do niczego ważnego i korzystnego a stajemy się niewolnikami sprzętu, który tworzony jest jak sztuka dla sztuki, po to by go obsługiwać a nie by nam służył.

Czas na człowieka.

Marcin Matuzik

22:19, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 lipca 2018

Adam Michnik podzielił się w TOK FM z Piotrem Najsztubem opinią o reformie sądów. Powiedział, że w Polsce żadna podłość się nie udała do końca: faszyzm, komunizm a nawet faszystowski komunizm który Moczar z kolegami budowali w 1968 r. Dalej powiedział: - miało to trwać wieczność a trwało pół roku -. Panie Redaktorze, kocham Pana za optymizm, jest z Pana przesympatyczny gość a nawet kawaler Orderu Orła Białego i ja też jestem optymistą ale błagam: niech Pan już nic nie prognozuje. Nie tylko dlatego, że coś Pan mówił kiedyś o Komorowskim, który miał przejechać po pijanemu zakonnicę na pasach i wiemy jak to się skończyło  ale też dla tego, że Pana kolega, wybitny dyplomata, historyk i patriota w grobie się przewraca słysząc takie banialuki. Gdyby żył, jestem prawie pewien, zarobiłby Pan od niego solidnego kopniaka. Wie Pan o kim mówię? To Stefan Meller. Były Minister Spraw Zagranicznych, historyk, poeta. Szukał pracy po macu 68' przez dwa lata. Dostał na prowincji by nie podskakiwał. Jestem optymistą ale naturę zła lepiej opisał Meller niż Pan. Podłość jak szczur ma długi ogon, dobra zmiana się zawali a uciążliwości będą trwały. Zawiści, pamiętliwość, gnębienie słabych. 

16:57, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
środa, 18 lipca 2018
piątek, 13 lipca 2018

Spacerując z zadumą przez Wzgórze Wawelskie, mając świadomość ponad 1000 letniej historii naszego Narodu, dokonań wielkich Polaków leżących na tym wzgórzu i poezji stworzonej przez laureatów Nagrody Nobla w Krakowie miałem cały czas przed oczami post Rafała Trzaskowskiego. Zrozumiałem ciężar odpowiedzialności na nim spoczywający i poczucie misji. My ludzie świadomi wartości dziedzictwa cywilizacyjnego i rozumiejący Europę oraz jej cywilizację zasługujemy by poprowadzić lud niczym Mojżesz przez Morze Czerwone, by niczym archanioł powstrzymywać ostrze byle jakiej, miałkiej duchowości mogącej zniweczyć dorobek pokoleń. Gdy czytałem ten post, mój adapter odtwarzał winylowy krążek, który jeszcze nie jest w sprzedaży ale my ludzie z elity już mamy pierwsze egzemplarze: Michał Rusinek śpiewa szlagiery Grzegorza Turnaua. Przesłanie niektórych utworów zrozumiałem dopiero 10 lat po wydaniu. Patrząc na obraz Młodzieniec Rafaela wiszący na mej ścianie myślałem o Polsce.

19:26, eu2012mm
Link Komentarze (2) »
środa, 04 lipca 2018
Rządy PiS wkroczyły w etap przypominający Operację Walkiria. Dwuwładza, urzędnicy nie wiedzą którego porządku przestrzegać: konstytucyjnego czy bezprawia. I to nie tylko małe wystraszone żuczki. Także Prezydent, który nie wie, że czegoś tam wczoraj nie podpisał na temat SN a jego minister Mucha nie wie jak to komentować, choć ma pewną siebie minę i mówi, że jest zadowolony, choć oczka rozlatane i jakoś mu nie wierzę.
 
Symbolem tego dziadostwa jest sytuacja w MON i urzędowanie dwóch ministrów.
 
Bolszewicy udający konserwatystów i patriotów niszczą Państwo.
16:12, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

PiS buduje federalną Europę. Jak to możliwe? Oficjalnie ich reformy mają wzmacniać władze, unowocześniać instytucje, usprawniać system. De facto niszczą Państwo, np. Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy. Państwo nie staje się mocniejsze a jest demontowane. Ponieważ Polska jest w UE funkcje zniszczonych instytucji przejmują znajdujące się wyżej w hierarchii instytucje Unijne. Polskie raczej będzie trudno odbudować. Państwo po PiS-ie będzie słabe. A UE z własną polityką obronną, systemem zakupów uzbrojenia i polityką zagraniczną będzie stawać się państwem federalnym.

p.s. a Brexitu nie będzie

13:12, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

Co powinien zrobić dysponent nr 112 gdy zgłoszenie dotyczy człowieka, który nie chce pomocy ale widać, że jej potrzebuje? Np. lekko oszołomionego starszego człowieka ze spuchniętą kostką siedzącego pół dnia na przystanku, pewnie głodnego? Nie powinien prowadzić dywagacji ze zgłaszającym w stylu "a czy Pan pytał" "a chce?" "a może nie chce pogotowia" "łącze z pogotowiem" a wezwać kogoś, kto sytuację sprawdzi i zapewni opiekę.

Bo taki ktoś może paść ofiarą swojego stanu zdrowia, wypadku komunikacyjnego, kieszonkowców i wielu innych zagrożeń. Ale widać dysponenci 112 w Małopolsce są w tej kwestii niedouczeni. Mają łopatologiczne procedury z lukami.

To nie zgłaszający ma wymyślać procedury i analizować sytuacje, bo nie jest zawodowcem. Ma zrobić co się da i podać dalej. Przecież taka sytuacja to nie wezwanie do urojonego problemu a problemu może nie ewidentnego, nietypowego, gdzie trzeba ruszyć głową i wezwać odpowiednią służbę, może Straż Miejską?

Kiedyś w Berlinie byłem świadkiem sytuacji gdy człowiek w złym stanie poległ na chodniku na dworcu autobusowym. Nie wezwano pogotowia a karetkę która zabrała go do zakładu opiekuńczego.

Podobna spychologia jest w Straży Miejskiej (986), Urzędzie Wojewódzkim, gdzie nie można zgłosić takich uwag a tel. odbiera jakiś niegrzeczny, niekompetentny człowiek i daje tel. do kogoś kto nie odbiera i odpisuje, że jest na spotkaniu.

A i red. GW w KRK średnio tematem zainteresowana, do tego trzeba było dzwonić dwa razy.

Jednym zdaniem: spychologia, bezmyślność i chamstwo.

11:54, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 czerwca 2018

Rząd chce od czasu do czasu zmienić stosunki własnościowe w mediach. Oczywiście na korzyść mediów jemu sprzyjających. Jak rozwalić system? Dziś każdy z nas może mieć medium. Blog, kanał na YT, konto na TT i FB. Każdy z nas może być dziennikarzem. Jeśli jest wnikliwy, niezależny, bezstronny i interesujący. Jeśli wielu z nas poczuje żyłkę by być medium i być wnikliwym dziennikarzem to plany rządu będą obok rzeczywistości, bo przyszłość należy do internetu a nie papieru i TV. 

Taki dinozaur jak ja może służyć radami, szkoleniami, pomocą techniczną.

Tak więc internautko i internauto. Działaj. Bądź wredny. Zadawaj politykom trudne pytania tak, by kurczak z KFC stanął im kością w gardle. I tym z którymi walczysz i tym których popierasz. Z równą bezlitosną radością. Nie dawaj sobie wciskać kitu, np. o jednej liście jako leku cud na tą złą władzę. Bo ten lek może okazać się podstępną trucizną. Śledź trolle internetowe w swojej grupie. Nie. To nie będą trolle PiSowskie. To będą trolle z "zaprzyjaźnionej" partii, które mają zrobić z Ciebie użytecznego barana, który pomoże cynikowi wrócić do władzy i nie być lepszym od tych, których mamy teraz. 

Kluczem do sukcesu jest świadomość i działanie.

 

11:18, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
środa, 06 czerwca 2018
wtorek, 05 czerwca 2018
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 36
euroobserver.eu

Wypromuj również swoją stronę