O Europie i Unii - EUropa da się lubić!
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Artykuły | Fotoreporter | Z archiwuim UE
RSS
czwartek, 04 października 2018

Donald Tusk dwa lata temu w Krakowie nie tylko przyjechał na pogrzeb Janiny Paradowskiej, przeprowadził ważne konsultacje polityczne z najbliższym otoczeniem z PO, spotkał się też z Elżbietą Bieńkowską i redaktorem naczelnym Polityki. Jak będzie w ten weekend? Obserwujcie rozwój wydarzeń przez najbliższe miesiące.

10:45, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

Donald Tusk pojutrze w KRK. Sprzątać pomysły polityczne Schetyny? :) (Majchrowski, itp.) :)

10:35, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 października 2018

Co łączy Majchrowskiego i Gibałę (o Wassermann tu nie wspomnę bo to inny przypadek). Żaden z nich w ostatnich 3 latach nie włączył się w poparcie praworządności i obronę demokracji w PL. Bo po co? Mają to w nosie. Ważniejszy interes własny i koniec nosa. Firma, uczelnia. A czasy są takie, że trzeba. Trzeba zaryzykować profity, interesy, wizerunek - bo sytuacja tego wymaga. Odwagi. Nie śliskości. Jacek Majchrowski - kolega Piotrowicza z PZPR połączony z krakowską opozycją komitetem wyborczym, ludźmi odważnymi, którzy w imię tych idei nie bali się zaryzykować, jest karykaturą, Obelgą. Obrazą dla nich. Przekrętem.

14:10, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 października 2018

Ile razy oglądam materiały o funduszach UE nie mogę wyjść z podziwu, jak z budżetu, który jest składką w wysokości 1% PKB państw Unii może powstać gigantyczny budżet, który może postawić taki kraj jak Polska na nogi.

10:24, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 października 2018

Dialog Obywatelski, O UE, Kraków 1.10.2018
To spotkanie miało  w sobie coś z ostatniej sceny z Pana Tadeusza. Już wszyscy posiwiali, przegrani, bez woli walki. Słuszni i ciekawie mówiący. Jak była młodzież, to ta słuszna - jak dekoracja, paprotka. I z góry było wiadomo co kto powie, może dlatego ludzie rzucili się na catering zanim spotkanie się zaczęło, ja też. Nie wiem jaką tu postawić diagnozę i zalecić terapię. Mam coraz większą ochotę wejść do polityki. Ostro. Popełnić parę błędów ale zgromadzić ludzi i pójść do przodu.

23:04, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 30 września 2018

27 września trzy komisje Parlamentu Europejskiego - Komisja Spraw Zagranicznych, Komisja Rozwoju oraz Podkomisja Praw Człowieka - ogłosiły nominowanych do nagrody za 2018 rok.

Oto nominowani:

Ołeh Sencow - ukraiński reżyser skazany na 20 lat łagru za “terrorystyczny spisek” przeciwko de facto rosyjskiej władzy na Krymie. Organizacja Amnesty International nazwała proces Sencowa “nieuczciwym procesem przed wojskowym sądem”. Sencow reprezentuje symbolicznie grupę około 70 obywateli Ukrainy bezprawnie aresztowanych i skazanych na długoletnie więzienie przez siły rosyjskie okupujące Krym. Od maja 2018 Sencow prowadzi protest głodowy. Nominowany przez Grupę Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańskich Demokratów).

organizacje pozarządowe chroniące prawa człowieka i ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym. Od 2015 roku organizacje pozarządowe w Unii Europejskiej podejmują operacje na Morzu Śródziemnym, poszukując i ratując migrantów, którzy próbują przedostać się do Unii. Do tych organizacji należą: Boat Refugee Foundation, Jugend Rettet, Lifeline Rescue Boat, Lekarze bez Granic, MOAS, Proactiva Open Arms, PROEM-AID, Save the Children, Sea Eye, Sea Watch i SOS Mediterranée. Organizacje zostały nominowane przez Grupę Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D) i Grupę Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie (Greens/EFA).

Seyran Ateş - niemiecka prawniczka tureckiego pochodzenia, walcząca z politycznym i religijnym ekstremizmem i uciskiem kobiet. Z jej inicjatywy otwarto w Berlinie meczet Ibn-Rushd-Goethe, w którym mężczyźni i kobiety mogą wspólnie się modlić. Prawniczce wielokrotnie grożono śmiercią, dlatego znajduje się pod całodobową ochroną. Ateş została nominowana przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), posła Hansa-Olafa Henkela i 40 innych posłów za „poświęcenie dla ochrony praw człowieka oraz dla nowoczesnego i otwartego islamu”.

CAESAR - pod tym kryptonimem ukrywa się syryjski fotograf wojskowy, któremu udało się przemycić z Syrii ponad 55 tysięcy zdjęć demaskujących zbrodnie wojenne. Ich autentyczność potwierdziła organizacja Human Rights Watch. Fotografie będą miały kluczowe znaczenie w pociąganiu do odpowiedzialności karnej i cywilnej sprawców zbrodni, które dokumentują. CAESAR został nominowany przez Grupę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).

Nasser Zefzafi jest liderem Hiraku - ruchu sprzeciwu działającego w regionie Rif w Maroku. Hirak walczy z korupcją, uciskiem i nadużyciami władzy. Zefzafi został aresztowany w maju 2017 roku i skazany na 20 lat więzienia za “spisek przeciwko bezpieczeństwu państwa”. W sierpniu 2018 roku król Mohammed VI ułaskawił 188 działaczy Hirak, ale Zefzafi nie znalazł się wśród ułaskawionych. Od końca sierpnia 2018 roku Zefzafi prowadzi głodówkę, by zaprotestować przeciwko warunkom, w których jest przetrzymywany. Zefzafi został nominowany przez Konfederacyjną Grupą Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycką Zieloną Lewicę (GUE/NGL), posłanki Kati Piri, Judith Sargentini, Marie-Christine Vergiat i 39 innych posłów za walkę „z uciskiem i nadużyciami władzy”.

Dewayne Johnson jest ogrodnikiem ze Stanów Zjednoczonych, który wygrał przełomowy proces przeciwko koncernowi chemicznemu Monstanto. Johnson jest pierwszą osobą, która pozwała firmę, zarzucając jej, że środki chwastobójcze sprzedawane pod marką Roundup są rakotwórcze, a Monsanto ukrywało tę informację. Chociaż choroba nowotworowa Dewayne’a jest bardzo zaawansowana, stawił się w sądzie, by mówić o swoim bólu i cierpieniu. Nominowany przez Grupę Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), by zainspirować “tych, którzy boją się bronić swoich praw przed sądem”.

AfriForum jest organizacją pozarządową, której celem jest ochrona praw mniejszości w Republice Południowej Afryki, w szczególności praw Afrykanerów. AfriForum chce nagłośnić w kraju i na świecie przypadki ataków na rolników, morderstw i wywłaszczania ziemi rolnej bez odszkodowania, które stanowią zagrożenie dla prawa własności oraz dostaw i bezpieczeństwa żywności. AfriForum zostało nominowane przez Europę Narodów i Wolności (ENF).

Mary Wagner jest kanadyjską działaczką. Wagner została kilkukrotnie aresztowana i skazana za “zakłócanie działalności gospodarczej” kliniki aborcyjnej w Toronto. Musiała odbyć karę więzienia, bo odmawiała przestrzegania warunku zwolnienia polegającego na niezbliżaniu się do klinik aborcyjnych. Nominowana przez posła Marka Jurka i grupę 41 innych posłów za działalność na rzecz „zabezpieczenia praw tych, którzy sami nie mogą się o nie dopominać”.

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa za Wolność Myśli przyznawana jest co roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie. Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybiorą trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących zdecyduje, kto otrzyma nagrodę. W 2017 Nagrodę im. Sacharowa za Wolność Myśli otrzymała opozycja demokratyczna w Wenezueli.

06:29, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 września 2018

Wśród fanów Koalicji Obywatelskiej pożenionej z KODem oprócz skoszarowania politycznego nastąpiło skoszarowanie poglądów, wycięcie dialogu. Są początki niechęci do wolnej prasy, np. krytykującej GW i klękania przed politykami. Coraz łatwiejsze definiowanie wroga. Tropienie nieprawomyślności i orwellowskiej myślozbrodni. Sekciarstwo jako efekt manipulacji. I brak pozytywnego przywództwa.

A moje pytanie do konstruktorów zjednoczonych bloków brzmi. Jak budując je zadbać o konkurencję, dialog i pluralizm, które budują jakość demokracji? Niezbędną by nie upadła.

21:48, eu2012mm
Link Komentarze (2) »

1. Jest jak Drogówka i Piłkarski Poker. Tamte filmy nie wstrząsnęły tamtymi środowiskami zawodowymi opisując ich patologie. Ten film może.
2. Film jest ostrzeżeniem dla kleru: spoglądając w lustro nie zobaczcie kogoś z tego filmu zamiast swojego oblicza. Pilnujcie się. Rola wychowawcza.
3. Początkowo wydaje się filmem lekkim, jak Drogówka, pastiszem, jest trochę gagów, lekko komediowym, pod koniec staje się dramatem jak Wołyń.
4. Film jest nakręcony tak, że i intelektualista znajdzie w nim materiał do rozważań roli relacji Państwo-Kościół, jak i prosty widz gagi i teksty, które go rozbawią.
5. Na seansie o 23:10 w krakowskim Multikinie pełna sala. Widz masowy
6. Genialne zagrana mimika, dykcja, gesty księży, które stosują by być odbieranymi bardziej świątobliwie. :)
7. To nie tylko film o kościele. To także film o Polsce, o naszej mentalności narodowej, dusznej atmosferze w kraju, relacjach przepełnionych brakiem szacunku, ignorowaniem się nawzajem i przemocą.
8. Fajne smaczki i nawiązania do innych filmów: Drogówki, Czterech Pancernych, Wołynia i paru innych.
9. Nawiązanie do śmierci Piotra Szczęsnego. Tu ksiądz Kukuła podpala się bo nie wytrzymuje zła dookoła. Przykleja mu się łatkę wariata. Gdy płonie otaczają go ludzie tworząc trójkąt jako znak opatrzności Bożej. Piotr Szczęsny chorował psychicznie a jego dramat, na szczęście(nomen omen) nie skutecznie chcieli wykorzystać marni i cyniczni politycy. Ale jego śmierć, w której poświęcił swą chorobę na ołtarzu ojczyzny też była opatrznościowa, uratował nas, coś powstrzymał, wstrząsnął.
10. Rażą niedoróbki. Jak akcja dzieje się w PL parafii to wolałbym widzieć w tle polski znak drogowy(żółto-czerwony) a nie czeski(biało-czerwony)(3 razy). Jak auto ma polską tablicę rej. to niech ma czcionkę oryginalną. Da się zamówić. Maniacy co mają w sieci strony nt. tablic widzą takie detale. Takie niechlujstwo psuje cały efekt. I może Smarzowski dlatego podkreślił, że kręcił w Czechach by te niedoróbki przykryć?Skoro dało się zrobić płomienie na Jakubiku jak prawdziwe, to komputerowiec te znaki poprawiłby przy okazji raz dwa pewnie?

02:51, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 września 2018

Cześć Grzegorz

Dzień Dobry

Z czym dzwonisz?

Majchrowski tonie w Krakowie. Z takim sondażem, a będzie leciał w dół szybciej niż Komorowski to przegra i Kraków będzie w rękach PiS-u.

Też tak sądzę.

Co radzisz? Co robić? Przekombinowałem chyba.

Wiesz Grzegorz, może dogadaj się z Jackiem i Gibałą. Majchrowski to nie był Twój najlepszy pomysł. Niech Jacek zrzeknie się honorowo a PO poprze Gibałę na prezydenta zostając na liście Koalicji Obywatelskiej. Tak jak Wałęsa wyjął ZSL i SD PZPRowi.

Wiesz to jest jakaś myśl. To jest logiczna alternatywa. Ale jak wzmocnić Gibałę?

Mógłby go poprzeć Donald. Jego atakowano za dziadka z Wehrmachtu a Gibałę za wuja w PiS-ie. A propos. Utarlłby w ten sposób trochę nosa Gowinowi.

Dzięki stary. Tak zrobimy. A wiesz, że w Wawie postawimy na Wojciechowicza.

Domyślam się stary bo umiem czytać grę. 

No to nara.

Cześć.

Taka rozmowa się nie odbyła ale gdyby Grzegorz zadzwonił, to tak bym mu radził :)

 

 

19:45, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 września 2018

Delegacja Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego, która wczoraj rozpoczęła wizytę w Polsce aby ocenić zmiany w systemie sądowym w ramach procedury Art.7 ust 1. Traktatu o Unii Europejskiej, spotkała się dziś z przedstawicielami Sejmu i Senatu, Krajowej Rady Sądownictwa, sędziami Sądu Najwyższego oraz reprezentantami organizacji zrzeszających sędziów.

Wczoraj posłowie Komisji Wolności Obywatelskich rozmawiali z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim i reprezentantami organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka.

Zaplanowane wcześniej spotkanie z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego zostało dziś rano odwołane przez Trybunał.

„Z wielkim żalem i zdziwieniem dowiedziałem się dziś rano, że nasze spotkanie z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego zostało odwołane. Żałuję tej decyzji, ponieważ pozbawia ona delegację możliwości wysłuchania Państwa opinii. Niestety muszę zauważyć, że nie przekazano ani mi ani delegacji żadnych oficjalnych powodów tak nagłego anulowania naszego spotkania.” - napisał w liście do Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej szef delegacji, poseł Claude MORAES [S&D].

„Jestem przekonany, że poglądy przedstawicieli Trybunału powinny były być szczegółowo wysłuchane i starannie wzięte pod uwagę w ramach procedury Art. 7 ust. 1 TUE oraz skutecznego i wyważonego podejścia do tej delegacji.” - dodał szef delegacji i zaproponował zorganizowanie spotkania jeszcze przed wyjazdem delegacji z Warszawy lub w innym terminie w Brukseli.

 

22:03, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 września 2018
Wśród zwolenników zjednoczonej opozycji, która wystawia w wyborach listę pod nazwą Koalicja Obywatelska lansowany jest pogląd, że tylko głosowanie na nią oznacza obronę demokracji. Każdy, kto ma inne preferencje wyborcze popiera PiS. Ten szantaż emocjonalny skutkuje tym, że w Krakowie ikoną „obrony demokracji” stał się Jacek Majchrowski – kolega partyjny posła Piotrowicza. Tak! Ci Panowie byli razem w PZPR.
 
PZPR to partia, za której rządów strzelano do robotników na Wybrzeżu w 1970 r. Jacek Majchrowski wtedy do tej partii należał. Legitymacji nie rzucił. Kazimierz Piotrowicz zapisał się do niej w 1978 r. Czy Jacek Majchrowski nadaje się na ikonę obrony demokracji? Raczej na karykaturę.
 
Brak Wałęsy naszych czasów
 
Gdy Lech Wałęsa rozbijał na początku lat 90 Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie, słyszał wiele pretensji, zarzucano mu bezmyślną destrukcję. Jednak w ten sposób Lech Wałęsa budował dialog, plularlizm i konkurencję czyli fundamenty demokracji. I choć w pierwszym etapie rozbicie KO przy LW zaowocowało zwycięstwem SLD i Kwaśniewksiego, postkomunistom nie udało się odwrócić procesu demokratycznego, pewnie tego nie chcieli, choc niektórzy z nich mieli takie skłonności. Wałęsa miał polityczną intuicję inaczej mówiąc politycznego nosa.
 
Za prosty pomysł
 
Zbudowanie list zjednoczonej opozycji jest procesem odwrotnym. W pierwszym kroku może przynieść zwycięstwo nad PiS-em choć to wątpliwe ale niszczy fundamenty demokracji czyli pluralizm, konkurencję i dialog. Konkurencja wymusza jakość, np. kandydatów. Pluralizm daje wybór. Dialog pozwala wypracować dobre rozwiązania. Ograniczenie dialogu do hasła: Kto nie z nami ten za PiS-em to szantaż. Szantaż, który ma na celu wymuszenie bezkrytycznego przyjęcia oferty bez patrzenia na jej jakość, przymknięcie oczu na standardy i nie polemizowanie z linią partii lub kilku. W pierwszej kolejności może lecz nie musi dać zwycięstwo, a jeśli tak się stanie, a ludzie będą widzieli patologie mogą na złość mamie odmrażając sobie uszy zagłosować na PiS w kolejnych wyborach czyli partię antydemokratyczną, antyzachodnią i destrukcyjną. Budowanie zjednoczojej opozycji bez ochrony dialogu, zadbania o standardy i konkurecje to nie obrona demokracji a inna droga jej psucia.
 
Politycy konstruując taki produkt robią ludziom wodę z mózgu, wykorzystując szlachetny odruch obrony demokracji do podpięcia pod to swoich politycznych interesów. Skończyć może się kacem gdy okaże się, że to od nich trzeba będzie wymagać przestrzegania standardów. No ale przecież razem z nami bronili demokracji!
 
Marcin Matuzik
23:18, eu2012mm
Link Komentarze (1) »

Zatrucie Skripalów a Brexit. Absurdalne zestawienie? Na pochyłe drzewo każda koza skacze. GB wychodzi z UE i w ten sposób się osłabia. Wyłącza się z budowanej polityki obronnej konsolidującej kontynent. Moment wykorzystuje Rosja do załatwienia porachunków. Testów. Namieszania.

 
 
 
21:42, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

Propozycje militarne Dudy dla Trumpa to robienie geopolityki na skróty i na szybko. W pierwszej kolejności powinien odwiedzić innego Donalda - szefa RE. UE ma swoją coraz mocniejszą politykę obronną. Ale nasz Prezydent chyba chce stworzyć coś konkurencyjnego wbrew polskiej racji stanu mając na myśli przede wsz. polityczną konkurencję krajową. Jest dla niej gotów poświęcić strategiczny i geopolityczny interes PL.

21:33, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 września 2018

Europejczycy oczekują, że UE będzie więcej działać w kluczowych dziedzinach takich jak walka z terroryzmem, przeciwdziałanie bezrobociu i ochrona środowiska - oto wyniki najnowszego badania Eurobarometr. 

Więcej działań UE

Na pytanie, czy UE powinna podejmować więcej czy mniej działań w piętnastu różnych obszarach - od gospodarki przez migrację po równość płci, absolutna większość respondentów (więcej niż 50%) oczekuje większej interwencji w każdej z dziedzin.

Walka z terroryzmem, przeciwdziałanie bezrobociu i ochrona środowiska to trzy dziedziny, w których przeciętnie co najmniej trzy czwarte respondentów oczekuje w przyszłości większej interwencji UE.

Zmiana w postrzeganiu działań UE

W kluczowych dziedzinach takich jak terroryzm, migracja i bezrobocie większość Europejczyków nadal uważa, że działania Unii Europejskiej są raczej niewystarczające niż adekwatne, ale poziom satysfakcji wzrasta.

W sprawie walki z terroryzmem 32% respondentów uważa, że działania europejskie są wystarczające (+9 punktów procentowych w porównaniu z kwietniem 2016 roku), a 57% ocenia je jako nieadekwatne (-12 pp.).

W kwestii migracji 26% uważa, że działania UE są wystarczające (+7 pp. w porównaniu z kwietniem 2016 roku), a 58% ocenia je jako niewystarczające (-8 pp.).

W dziedzinie walki z bezrobociem 29% ankietowanych uważa, że działania UE są wystarczające (+6 pp. w porównaniu z kwietniem 2016 roku), a 59% ocenia je jako nieadekwatne (-10 pp.).

W innych dziedzinach, takich jak równość płci, dostawy energii, polityka przemysłowa czy rolnictwo, więcej ankietowanych Europejczyków uważa działania Unii Europejskiej za wystarczające niż za niewystarczające.

Warto podkreślić, że wyniki znacząco różnią się w poszczególnych państwach członkowskich, na przykład w dziedzinie walki z bezrobociem za nieadekwatne działania europejskie uważa 27% respondentów w Czechach i 92% badanych w Grecji.

 Na arenie międzynarodowej państwa UE powinny działać wspólnie

Zdecydowana większość badanych uważa, że w kwestiach międzynarodowych państwa Unii Europejskiej powinny podejmować wspólne działania. Jeśli chodzi o wzrost potęgi i wpływu Rosji, 71% ankietowanych opowiada się za wspólnymi działaniami. Ten sam odsetek badanych woli wspólne działania UE w odniesieniu do wzrostu potęgi i wpływu Chin, a 73% - w odniesieniu do rosnącej niestabilności świata arabsko-muzułmańskiego. 68% respondentów uważa, że lepiej działać wspólnie w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi prezydenta Donalda Trumpa.

Wyniki badań wśród respondentów w Polsce 

W Polsce większość ankietowanych uważa, że w jedenastu spośród piętnastu kluczowych dziedzin działania UE są adekwatne. Ankietowani Polacy uważają, że działania UE są niewystarczające w walce z terroryzmem, w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa społecznego, migracji i walce z oszustwami podatkowymi. Z badań wynika, że we wszystkich obszarach znacząco wzrósł odsetek osób zadowolonych z działań UE.

Absolutna większość (więcej niż 50%) badanych Polaków oczekuje większych działań UE w każdym z piętnastu obszarów, przy czym ankietowani wskazują najczęściej walkę z terroryzmem, zdrowie i bezpieczeństwo społeczne, bezpieczeństwo, walkę z oszustwami podatkowymi i bezrobociem. 

15:48, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 września 2018

1. Kandydat z PSL-u z Kremlem w tle na FB . 2. Kandydatka Wojdyłło nie podpisująca się na innych stronach co daje efekt, że nie wiadomo o kogo chodzi. 3. Kandydatka Nowoczesnej Ruchała która kandyduje z pozycji a nie miejsca, brawa za autoironię 4. Całe stado kandydatów kandydujących do Rady, Sejmiku, bez podania nazwy miasta. Wybory samorządowe to festiwal amatorszczyzny komunikacyjnej. Może dlatego, że samorząd bliżej człowieka

15:01, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 38
euroobserver.eu

Wypromuj również swoją stronę