O Europie i Unii - EUropa da się lubić!
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Artykuły | Fotoreporter | Z archiwuim UE
RSS
poniedziałek, 13 maja 2013

więcej wkrótce w StartUpMagazine: www.startupmagazine.pl

Polska leży na europejskim skrzyżowaniu dróg północ-południe oraz wschód-zachód. Często jednak z powodu braków w infrastrukturze drogowej i kolejowej skrzyżowanie to jest rondem i transporty omijają Polskę. Mimo to polskie firmy transportowe i logistyczne odnoszą w Europie sukcesy a nawet są wiodącymi firmami w branży.

Trzy powody

- Czynnik obniżenia kosztów jest ważny szczególnie w czasie kryzysu a Polska zapewnia korzystne koszty w tej dziedzinie.

- Położenie w centrum Europy gwarantuje szybkie dostawy w każdym kierunku.

- Kolejnym powodem powstawania w Polsce magazynów jest duży rozmiar polskiego rynku konsumenckiego, jak i rozwój produkcji. Logistyka jest ważna dla samej Polski.

Coraz więcej firm decyduje się na przekazanie działalności transportowej i magazynowej firmom zewnętrznym. Według raportów przygotowywanych przez CBRE, międzynarodową firmę doradczą działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych, w naszym kraju istnieje obecnie 7,23 mln metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej, z której 0,5 mln m. kw. powstało w 2012 r.

Sukcesy

Przemierzając niemieckie autostrady nie trudno zauważyć, że są dni kiedy nawet połowa poruszających się po nich TIR-ów ma polskie rejestracje. 

Inny sukces to Linia Hutnicza-Szerokotorowa. Zaczynająca się pod Olkuszem, prowadząca do Rosji linia wybudowana w latach siedemdziesiątych obrosła w negatywne mity, uznawana była za symbol dominacji mocarstwowej ZSRR nad Polską. To między innymi na jej temat ukuto powiedzenie: „Rosjanie biorą od nas stal, za to my im wysyłamy węgiel”. W rzeczywistości od początku istnienia linia ta jest przedsięwzięciem rentownym. Zakończona w Polsce terminalem kontenerowym, jest jedyną linią pozwalającą bezpośrednio wysłać w kontenerach towary na teren UE z Rosji i Ukrainy. Zapowiadane jest powstanie jej analogicznego konkurenta prowadzącego na Słowację a nawet do Austrii, co jest świadectwem na to, że to dobry interes.

Transport autobusowy też został podbity przez Polaków. Firma Sindbad, która zasłynęła z wożenia piłkarzy podczas turnieju Euro 2012, uznana została za najbezpieczniejszego przewoźnika autobusowego w Europie. Od lat wykupuje także mniejsze firmy transportowe, głównie niemieckie, tworząc grupę firm.

Do Czech przez morze, na Zieloną Wyspę przez Kraków

Od lat czeskie firmy chętnie korzystają z portu w Szczecinie, choć jego konkurentem jest Hamburg. Z powodu mało wydolnych dróg, towary są przewożone głównie drogą kolejową, a i te na razie pozostawiają wiele do życzenia. Podkrakowskie lotnisko Balice stanie się wkrótce bazą dla samolotów irlandzkiej linii Ryanair.

Rysy na ideale

Co boli polską logistykę i transport? Dziurawa sieć dróg i kolei to problem numer jeden. Choć w Polsce powstało wiele dróg ekspresowych i autostrad, nie stanowią jeszcze spójnej sieci. Brakuje też w wielu miejscach trzeciego pasa na autostradach, choć bywa on tam, gdzie nie jest potrzebny.  Po zjechaniu z autostrady trzeba często kontynuować podróż drogami nawet osiedlowymi, na które prowadzą zjazdy, bo nie uzupełniono dróg lokalnych.

Drogi w budowie system opłat  via TOLL to kolejna bolączka, nakłada się ponadto na opłaty pobierane ekstra na autostradach zarządzanych przez prywatnych operatorów.  Powoduje konieczność budowy wielu bram z kamerami i czujnikami na bocznych drogach by uszczelniać system.  Te nie objęte systemem i tak są rozjeżdżane przez TIR-y.  

Znikająca sieć kolejowa to z kolei problem historyczny. W latach 90-tych i na początku wieku wiele torów kolejowych zostało zdemontowanych, bo brakło pieniędzy na ich remont. Dziś mogłyby służyć nie tylko do wożenia pasażerów, głównie dojeżdżających do pracy ale i służyć transportowi kontenerowemu do mniejszych miejscowości.

 

więcej wkrótce w StartUpMagazine: www.startupmagazine.pl

środa, 08 maja 2013
środa, 10 kwietnia 2013

Tylko integracja europejska gwarantuje rozwój współpracy dwustronnej - to jeden z wniosków forum. Więcej zdjęć: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.4675246480934.1073741832.1286875760&type=1

środa, 13 marca 2013

Specjalne strefy ekonomiczne będą narzędziem regulowania gospodarki do roku 2026

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.4551321502887.1073741826.1286875760&type=1

piątek, 22 lutego 2013

Wkrótce w UE zasadnicze rozstrzygnięcia w sprawie gazu z łupków, a ja dziś obejrzałem antyłupkową, tandetnie dydaktyczną historię, nakręconą ponoć za pieniądze przeciwników gazu łupkowego. 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=iBqPv6xO6es

 

czwartek, 14 lutego 2013
poniedziałek, 11 lutego 2013

http://sm.id.uw.edu.pl/Numery/2003_5_15ifiu.htm

Problematyka Unii Europejskiej w serwisach informacyjnych: Gazeta.pl, Interia.pl, Onet.pl i Wirtualna Polska.pl

Artykuł zajmuje się analizą treści tekstów poświęconych Unii Europejskiej, prezentowanych w marcu i kwietniu 2003 w niżej wymienionych czterech polskich portalach internetowych

http://www.gigawat.net.pl/archiwum/article/articleview/963/1/74.html

 

 Integracja europejska zaczęła się od energetyki, dziś omawiamy politykę energetyczną dla Europy, historia zatoczyła koło – powiedział Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego otwierając 12 lutego Forum „Polityka Ekonomiczna dla Europy” zorganizowane przez Instytut Wschodni. Gościem specjalnym forum był Andris Piebalgs – komisarz Unii Europejskiej do spraw energetyki.
piątek, 08 lutego 2013

a tak ocenia Panią Kanclerz jeden z niemieckich kierowców :) 

więcej: http://www.reo.pl/wysrubowane-wymagania-emisyjne-ue

Zakładane przez Unię Europejską limity emisji CO2 są zbyt wyśrubowane – podkreślają polscy politycy. Sojusznikiem Polski stają się władze Czech wyrażające podobne zdanie.

Patent europejski stworzony został na mocy Konwencji o Patencie Europejskim w 1973 r. Obejmuje nie tylko kraje UE. W 1977 r. powołano Europejską Organizację Patentową, w której skład wchodzi Europejski Urząd Patentowy i Rada Administracyjna. Organizację powołano w celu udzielania patentów europejskich. Z uwagi na wcześniejszy brak jednomyślności i wspólnej chęci dojścia do porozumienia w polityce patentowej, Unia Europejska w 2011 r. podjęła rozporządzenie, na mocy którego wprowadzono wzmożoną współpracę w dziedzinie tworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej. W tym roku Parlament Europejski przegłosował prawo wzmacniające jednolity patent na terenie UE.

więcej w www.startupmagazine.pl

środa, 06 lutego 2013

Marcin Matuzik

poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Czy Niderlandy okradają Polskę?

Kiedy zaczynała się polska prezydencja w Unii, a w Brukseli przemawiał premier Tusk, zaatakował (premiera i Polskę) holenderski europoseł Barry Madlener. Mówił m.in., że nie chce rumuńskich żebraków i bezrobotnych Polaków w Holandii i krytykował to, że Polacy pracujący w Holandii wysyłają zarobione pieniądze do Polski. 
W odpowiedzi na to Marcin Matuzik z Krakowa napisał list do posła Madlendera, a polska europosłanka Róża Thun list ów kolportuje w Parlamencie Europejskim.

Panie Pośle, 
uprzejmie Pana informuję, że w Krakowie też pracują Holendrzy. I mogą swoje pieniądze wysyłać  gdzie chcą i robić z nimi co chcą.  Bo zarabiają je uczciwie. W Polsce od lat działają też holenderskie firmy, a Polacy zostawiają w nich swoje pieniądze. 

W krakowskim klubie piłkarskim Wisła Kraków - który jest mistrzem Polski trenerem jest Holender - Robert Maaskant. Oprócz tego, że dobrze wykonuje swoją pracę o czym świadczą wyniki i dobra atmosfera w drużynie dzieli się z krakowianami spostrzeżeniami na temat krakowskiego ruchu rowerowego, bo tym środkiem lokomocji porusza się po mieście. Jego szefem – dyrektorem sportowym jest jego rodak - Stanislaus Valcx. Dla obu Panów przejście do polskiego klubu było krokiem na przód w karierze. W Wiśle gra holenderski obrońca - Kew Jaliens. Kolejny holender Michael Lamey zagra w obronie już wkrótce. Inny zawodnik - król strzelców jednej z holenderskich lig zagra niedługo w innym polskim klubie - Śląsku Wrocław. W krakowskiej radzie miasta zasiada również holender - Patrick den Bult. Miliony Polaków powierza swoje pieniądze, w tym przyszłe emerytury firmie Nationale Nederlanden. Dzięki temu, na polskich przyszłych emerytach zarabiają także Holendrzy. 
W latach 90-tych w Polsce produkowano holenderskie samochody DAF. Montowano w nich polskie silniki, co najmniej tak dobre jak oryginalne holenderskie. I ten przykład powinien być dla nas inspiracją. Łączenie w ramach Europy dobrych rzeczy z Polski i Holandii oraz innych krajów daje wspólny dobry efekt, a na dodatek można na tym zarobić. 
Działając osobno jesteśmy jak ciężarówka bez silnika lub silnik bez reszty samochodu.
Nie narzekamy, że Holendrzy coś nam zabierają. Dzięki temu, że patrzą na krakowskie i polskie sprawy z dystansem wzbogacają nas i czynią Polskę lepszą. 

Rozmawiał: Marcin Matuzik

Rozmowa z posłem do Parlamentu Europejskiego Bogusławem Sonikiem 

http://gazownictwo.wnp.pl/europosel-boguslaw-sonik-czas-proby-dla-solidarnosci-energetycznej,133393_1_0_3.html

Bogusław Sonik został europosłem roku 2010 w kategorii „Energia” – otrzymał MEP Awards, nagrodę  miesięcznika „The Parlament Magazine” wydawanego przez Parlament Europejski. Nominacji do nagrody dokonują organizacje pozarządowe i branżowe związane z zakresem działalności posła.  Parlamentarzystów roku spośród najbardziej pracowitych i wpływowych wybierają sami posłowie. Bogusław Sonik jest wiceprzewodniczącym komisji ochrony środowiska PE, w której zasiada od 2004 r. 

Dlaczego Unia Europejska badała sprawę wycieku ropy z odwiertu koncernu BP w Zatoce Meksykańskiej? Między innymi za aktywność w badaniu tej sprawy został Pan europarlamentarzystą roku. 

Musimy zrobić wszystko, by katastrofa jak ta w zatoce nie powtórzyła się w Europie. Z tej lekcji trzeba wyciągnąć naukę. Na mój wniosek powstała we wrześniu rezolucja Parlamentu Europejskiego i odbyły się dwie debaty na ten temat.  Początkowo komisarz ds. energii Gunther Oettinger bagatelizował tę sprawę, potem jednak doszło do jego spotkań z firmami prowadzącymi wydobycie – rozmawiano o zapewnieniu bezpieczeństwa wydobycia na naszych morzach. By zwiększyć poczucie odpowiedzialności firm planujemy stworzenie specjalnego funduszu na walkę ze skażeniami, na wypadek takiego zdarzenia na wodach europejskich lub w ich sąsiedztwie, a także wprowadzenie jednolitych standardów badań technicznych platform wiertniczych oraz zapewnienie transparentności w kwestii ich stanu i poziomu zabezpieczeń. Dziś około 70% platform to konstrukcje przestarzałe.  Innym rozwiązaniem będącym efektem naszej aktywności w tej sprawie będzie stworzenie procedur szybkiego reagowania w wypadku awarii. Chcemy sprawdzić gotowość europejskich przedsiębiorstw do bezpiecznego wydobywania ropy. BP to w końcu europejska firma. Gdyby nie to, można by powiedzieć, że uczymy się na cudzych błędach. Tamto wydarzenie miało bezprecedensowe rozmiary, skutki skażenia są odczuwalne do dzisiaj i będą dawać o sobie znać jeszcze przez długie lata . Zieloni chcieli nawet całkowicie zakazać nowych eksploatacji do czasu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa metod wydobycia. Postulowali też powołanie agencji międzynarodowej w rodzaju Agencji Atomistyki. Ten radykalizm nie spotkał się jednak z poparciem Europarlamentu.  Katastrofa spowodowała zmianę myślenia w firmach. Firmy dobrowolnie, bez przymusu administracyjnego zaczynają dbać o bezpieczeństwo. Zwiększa się świadomość. Zauważył to też komisarz Oettinger. 

Jakie miejsce zajmuje energia w pracach Unii Europejskiej? 

- Wspólna Europa zaczęła się od budowy Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali teraz nadszedł czas na zbudowanie solidarności energetycznej naszego kontynentu. Musimy uniezależnić się od szantażu dostawców surowców energetycznych. Ten kierunek jest zbieżny z naszym dążeniem, aby UE stała się liderem w technologiach energii odnawialnej czyli zielonej energii.

 

Czy Europa rozumie znaczenie solidarności energetycznej? 

Tak, rozumie coraz lepiej. Obok walki z efektami zmian klimatycznych to najważniejsze wyzwanie dla Unii w dziedzinie energetyki. Gdy jako pierwszy podnosiłem sprawę Nordstreamu w połowie 2007 r., przez pół roku walczyłem o wprowadzenie tego tematu pod obrady Parlamentu, a niemieccy posłowie się temu sprzeciwiali; dopiero kryzys związany ze wstrzymaniem dostaw na Ukrainę pół roku później zmienił podejście instytucji europejskich do tego zagadnienia. To wydarzenie spowodowało, że Europa zaczęła myśleć o bezpieczeństwie energetycznym nie tylko rozumianym jako zróżnicowanie źródeł energii, ale i zapewnienie ciągłości dostaw poszczególnych surowców z wielu źródeł i budowa sieci umożliwiającej przesył gazu i ropy w wielu kierunkach.  Parlament Europejski we wrześniowej rezolucji mojego autorstwa postuluje by w każdym państwie UE powstały plany prewencyjne i kryzysowe oraz by ogłaszano alarm na poziomie UE, gdy dwa państwa członkowskie ogłoszą stan kryzysu. Postulujemy także by 4 lata po wejściu w życie rozporządzeń było możliwe przesyłanie rurociągami gazu w dwóch kierunkach. Gazprom wielokrotnie pokazał, że traktuje gaz jako broń polityczną, dlatego Europa nie może być zależna od jednego dostawcy. Rurociąg północny to przedsięwzięcie egoistyczne, którego realizację podjęto bez konsultacji z wieloma państwami UE, w tym Polską. Aktywność Unii zmieniła postawę Gazpromu, teraz koncern dba o wizerunek, np. rozmawia z ekologami, wypłaca odszkodowania rybakom. 

Jaki dziś panuje klimat w UE wokół Nordstreamu? 

Nordstream nie jest już tematem wiodącym. Ucichły też wątpliwości ekologiczne podnoszone kiedyś. My walczymy w granicach naszych możliwości.  Ostatnio rezolucję dotyczącą głębszego wkopania gazociągu, by nie przeszkadzał w funkcjonowaniu gazoportu, złożył europoseł Jarosław Wałęsa.

 Co udało się osiągnąć w dziedzinie solidarności energetycznej w 2010 roku, a co trzeba jeszcze zrobić? 

Fundamentem jest rozwiązanie legislacyjne. Istniejące rozporządzenie mówi o tzw. solidarności energetycznej i jak wspomniałem zaleca rozbudowanie systemów przesyłowych by była możliwość przesyłania surowców w wielu kierunkach, co uniemożliwi blokowanie poszczególnych państw. Dotyczy to w pierwszej kolejności gazu, by jak w okresie prezydencji czeskiej blokada dostaw gazu z Rosji nie zagroziła gospodarkom Bułgarii, Rumuni i Słowacji lub innych państw, gdy okazało się, że brakuje tam infrastruktury do przesyłania tego surowca. Dlatego właśnie instytucje UE zostały zobowiązane do opracowania sieci łączników koniecznej do osiągnięcia tego celu. Teraz nadszedł czas realizacji tych założeń, chwila prawdy, kiedy okaże się, czy uda się podołać ambitnym założeniom, by Unia w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego mówiła jednym głosem.

 Czy znajdą się pieniądze na inwestycje w czasie kryzysu? 

Może to nie być łatwe, ale Unia zaczyna już finansować projekty energetyczne, dała np. Polsce środki finansowe na budowę gazoportu w Świnoujściu. 

Czy polityka UE w dziedzinie energetyki wpłynie na kształt energetyki w Polsce w najbliższej przyszłości? 

Zdecydowanie. Na naszych oczach rozgrywa się batalia o kształt także polskiej energetyki. Walka ze zmianami klimatycznymi wymusza walkę z emisją CO2 i wprowadzenie zielonych źródeł energii. Za tym idzie redukcja zużycia węgla. Grozi nam wzrost cen z powodu konieczności kupowania praw do emisji CO2. Pamiętam, jak kilka lat temu na spotkaniu z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem premier zignorował temat koniecznych inwestycji w modernizację sektora by zapewnić niższą emisję CO2 i przez to niskie ceny dla konsumentów, mówiąc, że to problem firm. Nieuchronne jest zmniejszanie zużycia węgla w energetyce i wprowadzenie niskoemisyjnych technologii jego spalania. Przewodniczący PE Jerzy Buzek jest orędownikiem technologii czystego spalania węgla.

Dziś np. Francja ma 20 razy mniejszą emisję CO2 niż Polska. Konieczne jest rozwijanie energetyki atomowej i zielonej. Choć atomowa niesie zagrożenie związane z odpadami. 

 Co praktycznie UE w tej dziedzinie może zrobić w tym roku? 

W tej chwili konkretyzuje się to, co zostało przyjęte przez Parlament i Radę UE dwa lata temu czyli pakiet klimatyczny. Wywalczyliśmy wtedy darmowe przydziały limitów CO2. Teraz stawia się na wprowadzenie nowoczesnych, czystych technologii i od ich wprowadzenia uzależnia przydział limitów emisji. Nasz przemysł zwraca uwagę na to, że są to rozwiązania obliczone na zużywanie gazu a nie węgla a na nim oparta jest nasza energetyka. Może to wyeliminować niektóre polskie  przedsiębiorstwa z korzystania z limitów. Druga rzecz to budowa rozwiązań umożliwiających solidarność nie tylko w dziedzinie przesyłu gazu ale również przesyłu energii elektrycznej poprzez budowanie sieci, za czym powinny iść środki finansowe z budżetu Unii. Kryzys może to blokować. 

Jakie są różnice polityczne w spojrzeniu na energetykę między ugrupowaniami w Europarlamencie? 

Zieloni w tym pani komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard są za całkowitą likwidacją węgla w energetyce, co może zniszczyć polską energetykę. Złagodzili natomiast swoje podejście do energetyki atomowej. Traktują ją jako zło konieczne. Emocje wywołuje u nich problem odpadów – transportu i składowania . Zieloni nie chcą zachęcać a wręcz utrudniają jej rozwój. Jest to warunkowa tolerancja a nie entuzjazm jak w stosunku do OZE.

 Co Unia robi w sprawie Białorusi?

Od kraju który sąsiaduje z UE można wymagać więcej w dziedzinie przestrzegania swobód demokratycznych i praw obywatelskich. Wkrótce startuje zgromadzenie parlamentarne EU – Europa Wschodnia, na razie bez Białorusi. Unia zrozumiała po jesiennych wyborach, że eksperyment z łagodną polityką się nie sprawdził. Czas wrócić do sankcji.

 Unia zajmie się też dopalaczami 

Na przełomie marca i kwietnia Komisja Europejska i Międzynarodowa Rada ds. narkotyków  z siedzibą w Lizbonie przedstawią Parlamentowi Europejskiemu wnioski w tej sprawie. W UE wzrasta świadomość zagrożenia dopalaczami. W Polsce a także Rumunii świadomość problemu jest najsilniejsza. W Rumunii skala zjawiska była nawet większa. Jednocześnie podjęliśmy ten temat z koleżanką z Rumunii Eleną Antonescu.

 Jakie sprawy w 2011 będą ważne dla Polski i Unii? 

Dla Polski zbudowanie pozytywnego wizerunku jako kraju prowadzącego prezydencję UE. Choć prezydencja ma mniejsze znaczenie po ratyfikacji Traktatu z Lizbony, to jednak buduje wizerunek kraju. Polska ma szansę być pierwszym krajem z Europy Wschodniej, który sprawnie poprowadzi Unię w swojej kadencji. Słowenia właściwie poprosiła Francję o załatwianie za nią spraw, czeska prezydencja była porażką bo w jej czasie upadł rząd, a Węgry zaczynają z zarzutami o rozwiązania prawne naruszające wolność prasy. Hasłami polskiej prezydencji mogą być energetyka i solidarność energetyczna. Energia jest tak ważna dla Unii dziś jak węgiel i stal w latach 50 tych u jej powstania, co mocno zawsze podkreśla przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Innym ważnym przedsięwzięciem będzie obalanie barier we wspólnym handlu i usługach oraz ochrona praw konsumenta w całej Europie. W najbliższym czasie Unia zajmie się prawami konsumenta w Internecie, w tym ochroną danych osobowych w portalach społecznościowych.

 Czy coś może  zagrozić realizacji tych projektów? 

Tak. Kryzys ekonomiczny. Nieopanowanie deficytów budżetowych krajów i potencjalna plajta państw – członków UE. Brak ich płynności finansowej może prowadzić do alokacji środków finansowych Unii i zamiast realizacji wymienionych zadań będziemy musieli ratować tonących. Unia może przestać być przez to efektywnym organizmem i popaść w zastój. Jest też obawa o Euro ale szczególnie Niemcy są zdeterminowani by bronić wspólnej europejskiej waluty.

euroobserver.eu

Wypromuj również swoją stronę