O Europie i Unii - EUropa da się lubić!
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Artykuły | Fotoreporter | Z archiwuim UE
RSS
poniedziałek, 21 października 2013

Logistyka, ujednolicenie i otwarcie na zdrowych zasadach

80 miliardów euro rocznie może oszczędzić europejska gospodarka na wprowadzeniu jednolitych internetowych procedur dla biznesu – powiedział Michel Barnier, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, 18 października w Krakowie podczas Forum Jednolitego Rynku.

Unia Europejska dążąc do maksymalnej liberalizacji w wewnętrznej wymianie towarów i  usług musi pozostać twarda w negocjowaniu umów o wolnym handlu z innymi regionami świata, np. Rosją i Chinami – dodał Barnier.

Rafał Brzoska, prezes zarządu InPost zwrócił uwagę, że dla rozwoju jednolitego rynku handlu równie ważna co rozwój Internetu jest logistyka. 

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier ocenił w piątek, że inicjatywy podejmowane przez Komisję Europejską zmierzają do stworzenia jednolitego europejskiego rynku obejmującego wszystkie 28 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Barnier uczestniczył w piątkowym Forum Jednolitego Rynku w Krakowie, odbywającym się po raz drugi w ramach Europejskiego Miesiąca Jednolitego Rynku, organizowanego przez Komisję Europejską w dniach 23 września - 23 października. Pomysłodawczynią krakowskiego spotkania jest europosłanka Róża Thun (PO).

 Jak podkreślił komisarz, te same zasady wspólnego rynku powinny dotyczyć wszystkich państw członkowskich, niezależnie od tego, czy znajdują się one w strefie euro, czy poza nią.

 "W strefie euro istnieje dodatkowa współzależność, jaką będzie unia bankowa. Byłem za tym, żeby także kraje, które jeszcze nie przyjęły euro, mogły do niej przystąpić i były traktowane na równi z innymi. Zależało mi, żeby takie drzwi pozostały otwarte" - poinformował Barnier.

 Euro - przypomniał - w przyszłości ma być walutą całej UE, bowiem tylko dwa państwa członkowskie odrzuciły taką perspektywę. "Wszystkie inne zrozumiały, że na średnią czy dalszą metę mają interes w przyjęciu wspólnej waluty, żeby ułatwić życie gospodarce" - ocenił przedstawiciel KE.

 Opowiedział się też za stworzeniem w przyszłości "wspólnej bazy w łonie jednolitego rynku, jeśli chodzi o podatki". "Nie jest rzeczą normalną, że przy wspólnej walucie mamy 28 rozmaitych podstaw do opodatkowania" - dodał.

 Według niego podstawą gospodarki europejskiej jest jednolity rynek, który łączy 500 mln unijnych konsumentów i 20 mln przedsiębiorstw, z czego 80 proc. to podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

 "Widzimy doskonale, że taka podstawa musi być bardzo solidna, nie połamana na 28 kawałków, które nie trzymają się razem, chyboczą się" - mówił komisarz.

 Zastrzegł, że unijnego wspólnego rynku nie można porównywać z rynkiem wewnętrznym USA, bowiem w Europie jest on budowany na podstawie praw europejskich, ale także ustawodawstw poszczególnych państw, ich tożsamości narodowych, kultur i tradycji.

 Według wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego unijny wspólny rynek stoi przed wielkimi wyzwaniami, bowiem kryzys europejski ujawnił "nowe mechanizmy protekcjonizmu albo wręcz nacjonalizmu nie tylko w polityce, nie tylko w debacie publicznej, ale także w działaniach gospodarczych".

 Wśród potrzebnych działań wymienił znoszenie barier gospodarczych wewnątrz UE i deregulację. "Dużo patriotyzmu gospodarczego na granicach Unii przy maksymalnie dużej swobodzie i minimum przepisów, jeśli chodzi o tłamszenie przedsiębiorczości czy gospodarki wewnątrz Unii - to powinna być odpowiedź na wyzwania globalne i na to, co nazywamy kryzysem europejskim" - zaznaczył Piechociński.

 Jak dodał, polska gospodarka charakteryzuje się bardzo dużym udziałem małej i średniej przedsiębiorczości, która powiązana jest głównie z rynkiem lokalnym, dlatego ideę wspólnego rynku przedsiębiorcy ci wciąż często odbierają bardziej w kategorii zagrożeń niż szans.

mM, PAP

piątek, 04 października 2013
wtorek, 17 września 2013


Siedem nominacji do tegorocznej Nagrody im. Andrieja Sacharowa na rzecz wolności myśli zostało zaprezentowanych w poniedziałek na połączonym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego. Nominowani to: Malala Yousafzai z Pakistanu, Edward Snowden ze Stanów Zjednoczonych, Reeyot Alemu i Eskinder Nega z Etiopi, Aleś Bialacki, Eduard Łobau i Mikoła Statkiewicz z Białorusi, reprezentujący wszystkich więźniów politycznych w tym kraju, Michaił Chodorkowski z Rosji, Uczestnicy protestów "Stojący Mężczyzna" z Turcji oraz projekt CNN Koniec Współczesnego Niewolnictwa z USA (CNN Freedom Project; Ending Modern-Day Slavery).

Malala Yousafzai – nominowana wspólnie przez trzy grupy polityczne: przez posłów José Ignacio Salafrance (ES), Elmara Broka (DE), Michaela Gahlera (DE), Arnauda Danjeana (FR), Josepha Daula (FR), Gaya Mitchella (IE) i Mairead Mc Guinness (IE), występujących w imieniu grupy Europejskiej Partii Ludowej, przez posłów Hannesa Swobodę (AT) i Véronique de Keyser (BE) reprezentujących grupę Socjalistów i Demokratów i przez posłów Guya Verhofstadta (BE), Sir Grahama Watsona (UK) i nnemie Neyts-Uyttebroeck (BE) występujących w imieniu grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na Rzecz Europy. Oddzielnie nominację przedstawili poseł Jean Lambert (Zieloni, UK) i grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Malala Yousafzai miała 11 lat gdy zaczęła swoją walkę o prawo kobiet do edukacji, wolności i samookreślenia w pakistańskiej dolinie Swat, gdzie reżim Talibów zakazywał dziewczynkom chodzenia do szkoły, zakładając w 2009 roku blog w internecie. Jej wpisy szybko stały się znane. Bojówki Talibów usiłowały zamordować dziewczynkę w październiku 2012 roku. Od tego czasu stała się symbolem walki o prawa kobiet i dostęp do edukacji.

Edward Snowden – nominowany przez grupę Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie i grupę Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordyckiej Zielonej Lewicy. 

Ekspert komputerowy, który ujawnił tajne informacje o programie masowych podsłuchów w czasie gdy był współpracownikiem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych (NSA). Edward Snowden został oskarżony o szpiegostwo w USA, obecnie korzysta z azylu w Rosji. 

Reeyot Alemu i Eskinder Nega – nominowani przez posłankę Ana Marię Gomes (S&D, Portugalia) i 40 innych posłów do PE. 

Etiopscy dziennikarze odsiadujący wyrok więzienia pod zarzutem terroryzmu. Reeyot Alemu został skazany w styczniu 2012 roku, po napisaniu krytycznego wobec rządu artykułu. Eskinder Nega został skazany sześć miesięcy później, po skrytykowaniu prześladowań dziennikarzy i dysydentów w Etiopii i opisaniu w jaki sposób mógłby powstać w Etiopii ruch na wzór Arabskiej Wiosny.

Aleś Bialacki, Eduard Łobau i Mikoła Statkiewicz reprezentujący wszystkich białoruskich więźniów politycznych – nominowani przez posła Marka Migalskiego (EKR), Filipa Kaczmarka (EPL), Jacka Protasiewicza (EPL) i 39 innych posłów.

Kandydat w wyborach prezydenckich Mikoła Statkiewicz, aktywista "Maladego Frontu" Eduard Łobau, przewodniczący Centrum Praw Człowieka "Viasna" Aleś Bialacki i inni więźniowie polityczni są przetrzymywani w więzieniach od protestów w grudniu 2010 roku przeciwko fałszowaniu wyborów prezydenckich, w których po raz kolejny zwyciężył Aleksander Łukaszenka.

 Michaił Chodorkowski – nominowany przez posła Wernera Schulza (Zieloni/EFA, DE) i 40 innych posłów. 

Michaił Chodorkowski jest rosyjskim więźniem politycznym. Odsiedział 10 lat ze swojego 14-letniego wyroku. Domagał się rozliczenia prezydenta Rosji Władymira Putina za wprowadzenie systemowej korupcji w Rosji.

 

Uczestnicy protestów "Stojący Mężczyzna" – nominowani przez posłankę Marietje Schaake (ALDE, NL) i 40 innych posłów.

 

Erdem Gündüz był pierwszą osobą, która 17 czerwca 2013 roku w milczeniu stanęła na skwerze Taksim w Istambule, inicjując formę protestu do której przyłączyli się następni i która stała się symbolem pokojowego ruchu na rzecz liberalnego społeczeństwa, szanującego prawa człowieka i podstawowe wolności.

 

Projekt CNN Koniec Współczesnego Niewolnictwa z USA (CNN Freedom Project; Ending Modern-Day Slavery) – nominowany przez Borisa Zalę (S&D, SK) i 40 innych posłów.

 

Światowa kampania medialna przeciwko handlowi i przemytowi ludzi, niewolniczej pracy dorosłych i dzieci opublikowała od 2011 roku ponad 400 raportów opisujących cierpienia ofiar współczesnego niewolnictwa od Mauretanii przez Indie po Filipiny.

 

Co dalej

 

Komisje Parlamentu Europejskiego: Spraw Zagranicznych (AFET), Rozwoju (DEVE) i Podkomisja Praw Człowieka (DROI) spotkają się ponownie 30 września, aby wyłonić krótką listę trzech kandydatów do Nagrody. Laureat zostanie wyłoniony przez Konferencję Przewodniczących PE 10 października w Strasburgu i zaproszony na ceremonię wręczenia Nagrody 20 listopada, także w Strasburgu.

  

Contact 

Raluca Viviana HULUBAN 

Adresse e-mail: foreign-press@europarl.europa.eu

Numéro de GSM - portable: (+32) 498 98 33 34

Numéro de téléphone à Bruxelles: (+32) 2 28 41498  (BXL)

Numéro de téléphone à Bruxelles: (+33) 3 881 74005 (STR) 

 

czwartek, 25 lipca 2013

Laureatem nagrody w 2012 r. był film Io sono Li (Nazywam się Li) w reżyserii Andrea Segre (2012, Francja, Włochy).

Miele, The Broken Circle Breakdown i The Selfish Giant to trzy filmy, które znalazły się w finale tegorocznego konkursu o nagrodę filmową Parlamentu Europejskiego LUX. Trzech kandydatów do nagrody ogłoszono 23 lipca, podczas Dni Wenecji odbywających się w ramach Weneckiego Festiwalu Filmowego w Rzymie. Wyłonione filmy będą wyświetlane od połowy października do grudnia we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

O filmach

Miele, reż. Valeria Golino – Francja, Włochy 

Film ten ujmie widzów delikatnym podejściem do niełatwego tematu - decyzji osób śmiertelnie chorych o zakończeniu swojego życia. Irene pomaga umrzeć śmiertelnie chorym ludziom, podając im duże dawki medykamentu. Pewnego dnia zaopatruje Grimaldiego, nowego “klienta”, w śmiertelną dawkę leku, po czym okazuje się, iż człowiek ten jest całkowicie zdrowy. Irene za wszelką cenę chce uniknąć odpowiedzialności za pomoc w planowanym przez niego samobójstwie. Od tego momentu Irene i Grimaldiego łączą bardzo napięte i niezwykłe relacje, które na zawsze zmienią ich życie.

The Selfish Giant, reż. Clio Barnard – Wielka Brytania 

Współczesna opowieść o dwóch outsiderach: 14-letnim chłopcu o imieniu Arbor i jego najlepszym przyjacielu Swiftym. Wydaleni ze szkoły chłopcy spotykają Kittena - lokalnego handlarza złomem. Zaczynają zbierać dla niego kawałki metalu, używając wozu i zaprzęgniętego do niego konia. Swifty ma dobre podejście do koni, a Arbor jest wygadany i ma talent do biznesu – tak tworzą zgrany zespół. Z czasem Arbor zaczyna naśladować Kittena - staje się chciwy i wykorzystuje innych. Napięcie narasta, prowadząc do tragicznego w skutkach wydarzenia, które nieodwracalnie odmieni młodych ludzi.

The Broken Circle Breakdown, reż. Felix Van Groeningen - Belgia

Historia miłości Elisy i Didiera. Dopełnieniem ich szczęścia są narodziny córeczki Maybelle. W wieku sześciu lat dziewczynka zapada na poważną chorobę. Związek Didiera i Elisy zostaje wystawiony na próbę, jednak zdrowie Maybelle jest najważniejsze. Para musi wspólnie walczyć o córkę.

Ogłoszenie zwycięzcy

Zwycięzca nagrody filmowej Parlamentu Europejskiego LUX zostanie wybrany w grudniu przez posłów, a nagroda zostanie wręczona podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Wszystkie trzy filmy będą promowane w krajach Unii Europejskiej i dostępne w wersji z napisami w 24 oficjalnych językach UE. Zwycięski film zostanie zaadaptowany dla osób niedowidzących i niedosłyszących.

czwartek, 11 lipca 2013

Rynek e-commerce w Polsce

Choć  polski rynek e-commerce rośnie bardzo szybko, eksperci wskazują na jego cechy nie skłaniające do optymizmu. Pod względem rozmiaru i ilości konsumentów możemy równać się z krajami średniej wielkości w Europie, plusem tej sytuacji jest jego ogromna rezerwa rozwojowa.

Zakupy on-line robi w Polsce już 72% internatów, choć 60% z nich robi to zaledwie kilka razy w roku. 25% konsumentów deklaruje, że wraca do sklepów, w których odnoszą korzyści z programów lojalnościowych. Tylko 16% kupujących w Internecie użyło w tym celu urządzeń mobilnych a aż 23% internatów uważa używanie smartfonów i tabletów do robienia zakupów za zbyt trudne. Daje to duże możliwości rozwoju sprzedaży poprzez aplikacje an te urządzenia tworzone specjalnie w tym celu.  42% internautów  uważa zakupy w Internecie z a ryzykowne, ale liczba ta zmalała o 6 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2011. Internauci obawiają się głównie zagrożeń związanych z transferem pieniędzy.  To wnioski z raportu „e-Commerce w oczach internautów w 2012 r.” sporządzonego przez firmę Gemius.

Kultura,  AGD i przyprawy

Choć w Polsce działało w 2012 r. ponad 22 i pół tysiąca sklepów internetowych, o 1500 więcej niż rok wcześniej, większość z nich to sklepy na portalu aukcyjnym Allegro, najpopularniejszym w Polsce portalu aukcyjnym, z którego korzysta 88% wirtualnych konsumentów. 16 000 sklepów, także tych z Allegro ma własną domenę , wynika z danych Ministerstwa Gospodarki.  Te najbardziej popularne poza nim to Empik i Merlin.pl. Wiąże się to z tym, że płyty, książki i filmy najlepiej są produktami sprzedającymi się w sieci. Popularne są też: sprzęt AGD, odzież, biżuteria i dodatki. Istotnie też wzrósł w ciągu roku odsetek kupujących w sieci żywność z 8 do 13%. Internauci najchętniej odwiedzali sklepy Almy, Tesco i sieci Piotr i Paweł. Najczęściej kupowane produkty to kawa, herbata, słodycze i przyprawy.

Z za granicy nie chętnie

Tylko 15% internautów kupuje w zagranicznych sklepach internetowych, na zagranicznych aukcjach kupuje tylko 11% użytkowników sieci. Zmienić to mogą ułatwienia wprowadzane przez UE, np. dotyczące jednolitych regulacji dotyczących zwrotów i gwarancji. Innym problemem są trudności w rozwiązywaniu sporów konsumenckich w kraju. Ministerstwo Gospodarki pracuje nad regulacjami dotyczącymi wprowadzenia platform dobrowolnego rozwiązywania sporów.

Cena ponad wszystko

- Sprzedaż tradycyjna nadal będzie dominowała nad Internetem  – mówił podczas katowickiego Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w maju tego roku Czesław Grzesiak z Tesco. - Sieć niedawno podjęła decyzję o otwarciu sklepu internetowego dla marki F&F. Tesco jest szóstym największym sprzedawcą odzieży w Polsce. E-sklep będzie dla nas dodatkowym kanałem sprzedaży. Nasza centrala w Wlk. Brytanii pracuje obecnie nad oprogramowaniem, abyśmy mogli zaoferować naszym klientom m.in. wirtualną przymierzalnię – zdradził plany firmy wiceprezes Tesco i jednocześnie przypomniał o ogromnej roli logistyki, która w przypadku sklepów internetowych generuje bardzo wysokie koszty.

Ważnym trendem rynkowym jest rozwój usług doradczych, np. jak się ubrać oraz nowinki techniczne np. programy na smartfony, wskazujące gdzie najbliżej kupić sfotografowany produkt, choć jak zauważyli uczestnicy forum, w Polsce nadal konkuruje się głównie ceną.

59% konsumentów  używa porównywa rek cen. O 2% mniej forów z opiniami internatów. Z zakupów grupowych korzysta tylko 19% użytkowników sieci.

Tomasz Czechowicz, partner zarządzający MCI Management mówił podczas kongresu, że fundusz ma obecnie 700 mln euro sprzedaży w branży e-commerce. Jego zdaniem wzrost tego rynku w Polsce jest wynikiem tego, że jest on mocno opóźniony, a nie dlatego, że się świetnie rozwija.

-  Jest tak z kilku powodów. Główny z nich to fakt, że fundusze nie mogą inwestować w spółki e-commerce. Przez ustawę zostało to zablokowane. W związku z tym cały rozwój e-commerce w naszym kraju, a przynamniej znacząca jego część odbywa się poprzez duże międzynarodowe grupy jak Tesco czy afrykański Naspers. W Polsce praktycznie nikt nie finansuje tego sektora rynku - podkreślił.

Troska rządu i certyfikacja

- W drugiej połowie roku chcemy zaproponować całej branży standardy fakturowania elektronicznego, a od roku 2015 chcemy wprowadzić obowiązek korzystania z e-faktur przez instytucje publiczne korzystające z zamówień publicznych – mówił w Katowicach Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.  Innym pomysłem rządu jest wprowadzenie punktów kontaktowych dla przedsiębiorców, w których eksperci doradzą w kwestii prowadzenia sklepów, na przykład jak wygląda modelowy regulamin sklepu oraz jak i gdzie taki sklep założyć. Ministerstwo razem z Instytutem Logistyki i Magazynowania przygotowało też markę Euro  Label, którą dostaną bezpieczne sklepy.

poniedziałek, 08 lipca 2013

more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14225162,Komisarz_Neeli_Kroes__To_dobrze__ze_operatorzy_sie.html#ixzz2YSRtq3iT

Dlaczego w Europie trzeba zlikwidować roaming i wprowadzić wspólny rynek telekomunikacyjny? Co to oznacza dla ludzi i operatorów? Na pytania "Gazety" odpowiada Neelie Kroes, unijna komisarz ds. agendy cyfrowej.

czwartek, 04 lipca 2013

Funkcję rzecznika ustanowiono w 1995 roku. Jego zadaniem jest badanie skarg na złą administrację unijną, w tym brak przejrzystości i odmowę wydania dokumentów lub udzielenia informacji.

W środę Parlament, w tajnym głosowaniu, wybrał Emily O’Reilly z Irlandii na europejskiego rzecznika praw obywatelskich. Za tą kandydaturą zagłosowało 359 posłów. Rzecznik przyjmuje skargi obywateli na działanie instytucji i organów unijnych.

Pani O'Reilly jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

 

Po wycofaniu się dwóch kandydatów: Markusa Jägere i Alexa Brenninkmeijera (pierwszy z Niemiec, drugi z Holandii), ostatecznie w drugim głosowaniu były rozpatrywane cztery osoby. Podczas trzeciego głosowania, zgodnie z regulaminem, posłowie wybierali między Rią Oomen-Ruijten (Holandia) oraz Emily O’Reilly (Irlandia), które wcześniej uzyskały największą ilość głosów. Dwie pozostałe kandydatury to: Dagmar Roth-Behrendt (Niemcy) oraz Francesco Speroni (Włochy).

 

18 czerwca sześcioro kandydatów wzięło udział w przesłuchaniach przed komisją petycji, podczas których pytani byli o to, co mogą zaproponować w kwestiach niezależności, przejrzystości i transparentności.

 

Zgodnie z unijnymi zasadami, rzecznik "gwarantuje niezależność". Zwykle wybory rzecznika są tajne i odbywają się na początku kadencji Parlamentu. Pani O'Reilly została wybrana po tym, jak Nikiforos Diamandouros przeszedł na emeryturę.

 

środa, 03 lipca 2013

Katastrofy dotykające ostatnimi czasy Europę to poważne powodzie w latach 2002 i 2010, susze i pożary lasów w 2006 roku oraz potężne lawiny błotne na Maderze w 2010 roku. Każdego roku obecnej perspektywy budżetowej, fundusze wysokości do 1 miliarda mogą być zmobilizowane przy pomocy Funduszu Solidarności UE, od 2014 kwota ta zostanie zmniejszona o połowę.

PE/ Posłowie wzywają do szybszej reakcji na katastrofy naturalne po powodziach w Europie Centralnej

 

Strasburg, 03/07/2013. Fundusze uruchamiane w następstwie katastrof naturalnych muszą szybciej docierać do ofiar, zgodnie z rezolucją przyjętą w środę. Parlament wezwał także do uruchomienia środków z Funduszu Solidarności UE, dla obszarów najbardziej dotkniętych przez powodzie.

Posłowie przyjęli rezolucję po debacie, która odbyła się we wtorek. Dotyczyła ona groźnych powodzi, które dotknęły pod koniec maja i na początku czerwca Niemcy, Austrię, Republikę Czeską oraz w mniejszym stopniu Słowację, Węgry i Polskę.

Rezolucja poparta przez większość grup politycznych wyraża współczucie dla ofiar i pochwałę kooperacji pomiędzy regionami państw członkowskich podczas powodzi. Aby zapewnić szybką regenerację terenów nią dotkniętych, posłowie wzywają Komisję aby dołożyła wszelkich starań w celu szybkiego wypłacania środków z Funduszu Solidarności dla państw zgłaszających się po pomoc.

Posłowie chcą, aby Komisja uprościła procedury rządzące Funduszem, dzięki czemu przyszłe płatności mogłyby trafić na tereny dotknięte katastrofą, zaraz po zgłoszeniu wniosku z prośbą o wsparcie.

Pierwsze wyniki negocjacji z dnia 19 czerwca, Parlament uznał za niewystarczające. Dlatego rozmowy zostały wznowione w zeszłym tygodniu, przed rozpoczęciem Rady Europejskiej. Przewodniczący Parlamentu Martin Schulz, główny negocjator ze strony PE Alain Lamassoure (EPP, FR), premier Irlandii Enda Kenny, minister ds. zagranicznych Eamon Gilmore oraz przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso osiągnęli porozumienie, które uzyskało następnie poparcie głównych grup politycznych w PE oraz państw członkowskich.

W środę, Parlament zaakceptował wynegocjowane z Radą poorozumienie w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2014-2020 (MFF).

 

wtorek, 02 lipca 2013

kubański dysydent polityczny Guillermo Fariñas odbierze jutro w południe w Parlamencie Europejskim Strasburgu Nagrodę im. Andrieja Sacharowa na rzecz wolności myśli.

Fariñas został laureatem nagrody w 2010 roku, lecz dopiero teraz kubańskie władze pozwoliły mu osobiście przyjechać na ceremonię wręczenia nagrody.

 

Dziesiątka ogłoszona została przez wiceprzewodniczącego PE Oldřicha Vlasáka (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, ECR), włoską deputowaną Socjaldemokratów (S&D) Silvię Costę oraz dwóch przedstawicieli specjalnego jury nagrody LUX – współprzewodniczącego Europa Distribution - Jakuba Duszyńskiego oraz dyrektora artystycznego festiwalu w Karlowych Warach - Karela Ocha.

Tytuły 10. filmów, które powalczą o nagrodę filmową Parlamentu Europejskiego LUX, zostały ogłoszone podczas 48. festiwalu w Karlowych Warach. Głównym celem przyznawanego przez Parlament Europejski wyróżnienia jest promowanie europejskiej kultury i kinematografii oraz pobudzanie debaty publicznej na temat wartości europejskich. Trzech finalistów poznamy jeszcze w lipcu.  

Oficjalnie wybrani kandydaci, ubiegający się o nagrodę LUX w 2013 r. to (w kolejności malfabetycznej): 

Äta sova dö (Jedz, Śpij, Umieraj) – szwedzki obraz Gabrieli Pichler

Grzeli nateli dgeebi (In Bloom) – reż. Nana Ekvtimishvili i Simon Groß – produkcja gruzińsko-niemiecko-francuska

Krugovi (Circles) – film Srdana Golubovića – produkcja serbsko-niemiecko-francusko-słoweńsko-chorwacka

La Grande Bellezza (The Great Beauty) – włosko-francuski obraz Paolo Sorrentino

La Plaga (The Plague) – reż. Neus Ballús, Hiszpania

Miele (Honey) – włosko-francuski film Valerii Golino

Oh Boy! - reż. Jan Ole Gerster - Niemcy

Pevnost (Fortress) - Lukáš Kokeš i Klára Tasovská – Czechy

The Broken Circle Breakdown - film Felixa van Groeningena - Belgia

The Selfish Giant – reż. Clio Barnard – Wielka Brytania

dziennikarz pyta rzecznika MSZ. co ma zrobic Polak, ktory jadac do Chorwacji zapomnial i dowodu osobistego i paszportu? LOL!

niedziela, 30 czerwca 2013

Tylko 15% internautów kupuje w zagranicznych sklepach internetowych, na zagranicznych aukcjach tylko 11% użytkowników sieci. Zmienić to mogą ułatwienia wprowadzane przez UE, np. dotyczące jednolitych regulacji dotyczących zwrotów i gwarancji.

Choć  polski rynek e-commerce rośnie bardzo szybko, eksperci wskazują na jego cechy nie skłaniające do optymizmu. Pod względem rozmiaru i ilości konsumentów możemy równać się z krajami średniej wielkości w Europie, plusem tej sytuacji jest jego ogromna rezerwa rozwojowa.

więcej wkrótce w www.startupmagazine.pl

 

euroobserver.eu

Wypromuj również swoją stronę