O Europie i Unii - EUropa da się lubić!
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Artykuły | Fotoreporter | Z archiwuim UE
RSS
wtorek, 11 września 2018
Schetyna - szczwany lis od gierek politycznych, który nawet jak leży na łopatkach potrafi przywalić albo szczęście mu pomaga (pacz gdzie dziś jest Protasiewicz) kupując Nowacką rozwala swoją konkurencję w sposób modelowy. Pół uważającego się za lewicowy internetu kłóci się dziś o to czy jest za Biedroniem czy za Nowacką. To tak jakby się kłócić o kolor firanek na Titanicu już zanurzonym do połowy. Ani Biedroń ani Nowacka, choć to osoby budzące sympatię, to nie są mistrzowie gry politycznej.
 
Nowacka dając się kupić popełniła błąd bo szybko zostanie zmarginalizowana. Biedroń unikając startu w najbliższych wyborach robi błąd inny. Unik czyli samo marginalizacja jest wyjściem poza grę polityczną. Tak się pozycji nie buduje.
 
W Polsce jest trzech mistrzów gry politycznej. Wałęsa (na emeryturze), Tusk (za granicą) i Kaczyński (w PiS-ie) oraz Schetyna (wicemistrz + szczęściarz = ten sam prawie wynik)
 
Idea zjednoczonej opozycji ma zasadniczy słaby punkt. Daje efekt skali ale ilość nie koniecznie przejdzie w jakość. Robienie efektu skali bez dbania o jakość czyli standardy, jakie mają spełniać jej politycy może dać efekt taki, że jak elektorat zderzy się z jakością to w kolejnych wyborach zagłosuje na PiS na złość mamie odmrażając sobie uszy.
 
P.S. blok lewicowy + blok liberalny dawałby szansę wzajemnego podnoszenia jakości przez konkurencję. efekt skali byłby ten sam
15:37, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 września 2018

22:25, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
wtorek, 04 września 2018

Krąży po sieci ogólnikowo-bełkotliwe przemówienie Biedronia, jakbym nie wiedział kto to pomyślałbym, że ktoś z z PiS-u bo brzmi jak nudziarz Brudziński lub Terlecki. Dodało mi się nawet jako reklama w YT. Jego błąd polega na tym, że jego ruch ma charakter teoretyczny. To słowoczyn. Skuteczniej byłoby działać jako prezydent Słupska i komentować: w skali Polski też tak to zrobię. Ten unik czyli rezygnacja w udziału w wyb. samorządowych to błąd.

10:29, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

Robert Biedroń chce wejść do polityki ogólnopolskiej rezygnując ze startu w wyborach samorządowych w Słupsku. Dziwna to taktyka - budowanie pozycji przez unik.

08:58, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

Ciekaw jestem czy Rafał Trzaskowski traktuje stanowisko Prezydenta Warszawy jako kolejną trampolinę w karierze, tak jak dziś traktuje posłowanie z Krakowa jako trampolinę do tego stanowiska? Czy wystartuje w wyborach do PE? Czy potraktuje Warszawiaków z arogancją i butą, tak jak dziś traktuje nas - wyborców w Krakowa, olewając nas ostentacyjnie?

08:56, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

Małgorzata Wassermann przesunęła przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją ds. Amber Gold. Pewnie miałby parę asów w rękawie które mogłyby PiS-owi zaszkodzić przed wyborami. A tak ich nie ma jak użyć? Ma! Jako np. przecieki prasowe. Miłego dnia dobra zmiano :)

08:38, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 września 2018

Panie Prezydencie Andrzeju. Piszę do Pana jak mieszkaniec Prądnika Czerwonego do mieszkańca Prądnika Białego. Jak fan Zingerów z KFC do fana Tortilli też z KFC. Co Pan ma na myśli mówiąc, że pokłosiem braku rozlewu krwi w 1989 są patologie systemu?

Świerzbi władzę? Bo obywatele są be?

A jakby tak był rozlew. To pewnie nie dałoby się wynegocjować traktatu z Niemcami o granicy. Bo kto z głupimi Polakami chciałby gadać. Poczekaliby a za 2 lata byłaby tu Jugosławia.

Pan w ogóle wie co to racja stanu?

Smacznego!

13:26, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 sierpnia 2018

z okazji rocznicy Sierpnia'80 w TVP Historia obejrzałem dwa filmy: 1.Wałęsa nie mógł przeskoczyć płotu bo by nie dobiegł na tą godzinę o której przemawiał w tyle minut ile wcześniej skoczył. Mierzenie ze stoperem, analiza wariantów, wizja lokalna płotu, analizy Cenckiewicza, Gwiazdy, Walentynowicz którędy biegł. Wzajemne utwierdzenie się i uznanie dla intelektualnego kunsztu. 2. Zaginął oryginał porozumień sierpniowych. Śledztwo. Hipotezy. Teorie i tezy. Jedni mówią, że wiedzą ale nie powiedzą. Wałęsa mówi, że żona wyprała w marynarce i wyrzucił. Inni wietrzą spisek, że jakby SB przejęło to by zmieniło to bieg historii. Kontestacja i falsyfikacja jest konieczna w okresie dojrzewania. Dojrzewamy jako naród, ale momentami jesteśmy śmieszni. Za 20-30 lat będą się z nas młodsi śmiali.

17:13, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 sierpnia 2018

Pomoc z Funduszu Solidarności UE (FSUE) w wysokości €34 milionów, która powinna pomóc w naprawie szkód spowodowanych powodziami w Bułgarii i na Litwie, trzęsieniami ziemi w Grecji i huraganami w Polsce, została zatwierdzona przez parlamentarną komisję budżetową w środę.

Polska otrzyma €12 279 244 na naprawę szkód spowodowanych gwałtownymi burzami i silnymi opadami deszczu w trzech regionach województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego, które zniszczyły dziesiątki tysięcy hektarów lasów i upraw oraz infrastrukturę transportową i energetyczną. 

Projekt sprawozdania przygotowany przez Janusza Lewandowskiego (EPP, PL), został przyjęty przez aklamację, podobnie jak wymagany projekt budżetu korygującego nr 4/2018. 

Arkusze informacyjne na temat pomocy z FSUE dla Polski można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć we wniosku Komisji Europejskiej i w projekcie sprawozdania Parlamentu.

 Kolejne kroki 

Oczekuje się, że Rada zatwierdzi pomoc do dnia 4 września. Gdy tylko Parlament Europejski da zielone światło na wrześniowej sesji plenarnej, fundusze zostaną udostępnione w ciągu kilku tygodni.

 Informacje pogłębione 

FSUE został utworzony w 2002 r. w odpowiedzi na katastrofalne powodzie w Europie Środkowej latem tego samego roku. Od tego czasu, 24 kraje UE otrzymały pomoc z FSUE, w łącznej wysokości ponad €5 mld, na prace naprawcze po ponad 80 klęskach żywiołowych, w tym powodziach, pożarach lasów, trzęsieniach ziemi, burzach i suszy.

 Pieniądze z Funduszu Solidarności UE mogą zostać wykorzystane na wsparcie działań na rzecz odbudowy i pokrycie części kosztów służb ratowniczych, tymczasowego zakwaterowania, działań porządkowych i ochrony dziedzictwa kulturowego, aby zmniejszyć obciążenia finansowe ponoszone przez władze krajowe w następstwie klęsk żywiołowych.

19:32, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 sierpnia 2018

Gdy usłyszałem w TV słowa Patryka Patryk Jakiego: "politologicznie to jest dobra prognoza" zrobiło mi się głupio, że jestem politologiem. Ale potem spojrzałem na półkę z książkami a tam Brzeziński - też politolog. Wtedy uspokoiłem się. Potem spojrzałem w lustro. Byłem już całkiem spokojny i radosny.

20:46, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
niedziela, 12 sierpnia 2018

Tomasz Raczek napisał na Facebooku, że rozpoczął się proces przeistaczania się Kory w symbol. Symbol m.in. wolności. 

Dodam, że może symbol a może ikonę, ale jeszcze nie wiadomo czego do końca? Chwila jej śmierci odsłoniła format tej postaci. 

Ten naturalny proces tworzenia się ikony jest odmienny od robionych sztucznie, na siłę a nawet na chama lub przynajmniej wykorzystywanych kultów: smoleńskiego lub Piotra S. po to by manipulować ciemnymi masami dla zysku wąskiego grona cwaniaków.

I chyba ten niewymuszony szacunek do Kory jest tym co w naszej świadomości kulturowej i narodowej zostanie na prawdę i na stałe a całą ta sztuczna  reszta jest jak sztuczna tradycja z Misia i raczej obryzguje nas błotem.Bo  prawdziwa wielkość i sztuka się broni sama przez istnienie.

23:44, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
sobota, 11 sierpnia 2018

Jeśli Jarosław Kaczyński https://www.youtube.com/watch?v=QtlsKdsuZh4 ogląda w TVN24 Drugie Śniadanie Mistrzów to zdrowieje i z gronkowca i nowotworu a nawet jakby tramwaj uciął mu głowę to by mu przyrosła. Bo śmiech bywa ozdrowieńczy. Paru kretynów z nazwiskami, zaproszonych pewnie według klucza, że należą do elity i mają coś do powiedzenia snuje diagnozy opowiedziane na kwadratowo, oczywiste oczywistości, biadoli, smęci, wieszczy, uderza w patetyczny ton i jest zatroskana. Staje się parodią samych siebie. Są jak kibice na trybunach, którzy wiedzą lepiej jak piłkarz będący na boisku ma zagrać. Jeśli strona demokratyczna nie będzie od swoich elit wymagać PiS będzie rządził jeszcze ze 2 kadencje. Na to boisko trzeba wyjść, porozmawiać z traktorzystą, który głosuje na PiS bo to religijna partia. Zgromadzić ludzi. Przygotować działania. I ograniczyć gadulstwo. Bo lud ogląda i pęka ze śmiechu i zdumienia myśląc: co za kosmici. I trudno im się dziwić. A jeśli ktoś kto w życiu osiągnął więcej, ma większy potencjał i może ludzi pociągnąć za sobą idzie na niszczycielską łatwiznę biadolenia i tylko mówi co go boli to niech się wstydzi. Brak tu etosu. Inteligenta? Lidera? Człowieka sukcesu?

13:09, eu2012mm
Link Komentarze (1) »

Gdy słucham Jacka Żakowskiego, Jana Ordyńskiego, Adama Michnika i innych fajnych i mądrych ludzi w TOK FM, którzy mówią o tym jak widzą naprawianie Polski po PiS-ie to widzę oczami wyobraźni stare seriale nt. okupacji i sceny jak konspiratorzy debatują przy stole w salonie udając, że grają w karty, jak to alianci ruszą i wyzwolą PL od Hitlera. Panowie, to se ne vrati. Nie da się naprawić czegoś zepsutego, robiąc te same ruchy,które do tego stanu doprowadziły, tylko w odwrotnej kolejności i w przeciwnym kierunku - to chyba Einstein powiedział. A naprawiona Polska będzie się bardzo różniła od tej, którą znamy przed PiS-em. Może i dlatego, że dla nie widzących ciągu i logiki zdarzeń w jej elitach nie będzie miejsca, bo nie nadążą za zmianami. Także cywilizacyjnymi.

01:55, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 38
euroobserver.eu

Wypromuj również swoją stronę