O Europie i Unii - EUropa da się lubić!
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Artykuły | Fotoreporter | Z archiwuim UE
RSS
poniedziałek, 06 sierpnia 2018

Obejrzałem dziś przypadkiem w tv https://www.filmweb.pl/film/Wezwanie-1996-11597 Wezwanie. Film opowiada o oskarżonych o kradzież portfela i pobicie pacjenta pracownikach pogotowia. Ponieważ, zła opinia o pogotowiu ratunkowym była władzy na rękę, bo w tym samym czasie zrzucała na inny zespół pogotowia winę za morderstwo Grzegorza Przemyka, mimo, że winy nie udało się oskarżonym udowodnić, przesiedzieli się w więzieniu ponad rok. W obsmarowywaniu oskarżonych pomagała TVP, bezstronność sądu była fikcją, pomoc adwokacka ograniczona. Nie jesteśmy wariatami. Nie jesteśmy totalną opozycją. Widzimy zagrożenie, że władza skupiona w jednych rękach może być groźna. Bo poszczególne władze powinny nawzajem się kontrolować a nie współpracować, bo gdy współpracują może obrócić się to przeciw obywatelom. A Państwo to obywatele, władza jest tylko ich instrumentem, nie przeciw nim.

15:05, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

Przesłanie Rogera Watersa i Rolling Stones jest proste: nie należycie do kręgu kultury zachodniej. Adresat: rząd PL i Prezydent. Ja dodam, że także ludzie głosujący na PiS. Tak kochani, nie należycie do kręgu cywilizacji zachodniej. Należycie do tej samej cywilizajci co Erdogan, Putin, Orban, gdzie morduje się i przetrzymuje opozycjonistów i dziennikarzy, gdzie ludzie giną w dziwnych okolicznościach, gdzie w użytku jest Polon i Nowiczok, gdzie prowadzi się wojny hybrydowe. Drodzy wyborcy PiS-u, nie należymy do tej samej wspólnoty, bo się z niej wypisaliście. Należycie do kultury disco-polo, także prawnego i intelektualnego. Nie należycie do cywilizacji rzymskiej i greckiej. A jeśli do chrześcijańskiej to do tej, w której Bóg i Car są zrównani ze sobą. Żałosnego macie cara.

14:43, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 sierpnia 2018

Pierwszy samochód mojego taty miał dwa wskaźniki – szybkości i poziomu paliwa, na szybkościomierzu można było odczytać także przebieg. Do tego 7 kontrolek. Wszystko. Radio w tym samochodzie miało 2 pokrętła i 5 przycisków oraz skalę.
Dziś w moim samochodzie oprócz tych wskaźników mam obrotomierz, wskaźnik temperatury silnika, woltomierz, licznik przebiegu do skasowania, zegarek, termometr wskazujący temperaturę na zewnątrz i wyświetlacz daty. Radio ma około 10 przycisków, wyświetlacz z wieloma informacjami i opcje jak miniwieża.Oprócz funckji radiowych urządzenie odtwarza płyty, karty pamięci i pendrive’y a przez bluetooth łączy się z telefonem.

Kokpit samochodu to nie jedyne urządzenie, które mocno się skomplikowało w ciągu kilku ostatnich dekad. Zegarek dawniej miał dwie wskazówki i czasem datownik. Dziś oprócz tego jest podświetlany, ma stoper, budzik, nie raz mierzy tętno i ciśnienie. Czasem ładuje się go jak komórkę ładowarką podłączaną do siec. Ten kto ma taki zegarek wie o kim mowa.
Telefon z urządzenia do rozmów, które miało słuchawkę i tarczę stał się osobistym urządzeniem do wszystkiego z wieloma ikonami na ekranie.

Coraz bardziej skomplikowane urządzenia wokół nas sprawiają, że poświęcamy im coraz więcej czasu, coraz intensywniej i dłużej się ich uczymy i często nie nadążamy. Tracimy czas na skomplikowane procedury i ustawienia, które nie prowadzą nas często do niczego ważnego i korzystnego a stajemy się niewolnikami sprzętu, który tworzony jest jak sztuka dla sztuki, po to by go obsługiwać a nie by nam służył.

Czas na człowieka.

Marcin Matuzik

22:19, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 lipca 2018

Adam Michnik podzielił się w TOK FM z Piotrem Najsztubem opinią o reformie sądów. Powiedział, że w Polsce żadna podłość się nie udała do końca: faszyzm, komunizm a nawet faszystowski komunizm który Moczar z kolegami budowali w 1968 r. Dalej powiedział: - miało to trwać wieczność a trwało pół roku -. Panie Redaktorze, kocham Pana za optymizm, jest z Pana przesympatyczny gość a nawet kawaler Orderu Orła Białego i ja też jestem optymistą ale błagam: niech Pan już nic nie prognozuje. Nie tylko dlatego, że coś Pan mówił kiedyś o Komorowskim, który miał przejechać po pijanemu zakonnicę na pasach i wiemy jak to się skończyło  ale też dla tego, że Pana kolega, wybitny dyplomata, historyk i patriota w grobie się przewraca słysząc takie banialuki. Gdyby żył, jestem prawie pewien, zarobiłby Pan od niego solidnego kopniaka. Wie Pan o kim mówię? To Stefan Meller. Były Minister Spraw Zagranicznych, historyk, poeta. Szukał pracy po macu 68' przez dwa lata. Dostał na prowincji by nie podskakiwał. Jestem optymistą ale naturę zła lepiej opisał Meller niż Pan. Podłość jak szczur ma długi ogon, dobra zmiana się zawali a uciążliwości będą trwały. Zawiści, pamiętliwość, gnębienie słabych. 

16:57, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
środa, 18 lipca 2018
piątek, 13 lipca 2018

Spacerując z zadumą przez Wzgórze Wawelskie, mając świadomość ponad 1000 letniej historii naszego Narodu, dokonań wielkich Polaków leżących na tym wzgórzu i poezji stworzonej przez laureatów Nagrody Nobla w Krakowie miałem cały czas przed oczami post Rafała Trzaskowskiego. Zrozumiałem ciężar odpowiedzialności na nim spoczywający i poczucie misji. My ludzie świadomi wartości dziedzictwa cywilizacyjnego i rozumiejący Europę oraz jej cywilizację zasługujemy by poprowadzić lud niczym Mojżesz przez Morze Czerwone, by niczym archanioł powstrzymywać ostrze byle jakiej, miałkiej duchowości mogącej zniweczyć dorobek pokoleń. Gdy czytałem ten post, mój adapter odtwarzał winylowy krążek, który jeszcze nie jest w sprzedaży ale my ludzie z elity już mamy pierwsze egzemplarze: Michał Rusinek śpiewa szlagiery Grzegorza Turnaua. Przesłanie niektórych utworów zrozumiałem dopiero 10 lat po wydaniu. Patrząc na obraz Młodzieniec Rafaela wiszący na mej ścianie myślałem o Polsce.

19:26, eu2012mm
Link Komentarze (2) »
środa, 04 lipca 2018
Rządy PiS wkroczyły w etap przypominający Operację Walkiria. Dwuwładza, urzędnicy nie wiedzą którego porządku przestrzegać: konstytucyjnego czy bezprawia. I to nie tylko małe wystraszone żuczki. Także Prezydent, który nie wie, że czegoś tam wczoraj nie podpisał na temat SN a jego minister Mucha nie wie jak to komentować, choć ma pewną siebie minę i mówi, że jest zadowolony, choć oczka rozlatane i jakoś mu nie wierzę.
 
Symbolem tego dziadostwa jest sytuacja w MON i urzędowanie dwóch ministrów.
 
Bolszewicy udający konserwatystów i patriotów niszczą Państwo.
16:12, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

PiS buduje federalną Europę. Jak to możliwe? Oficjalnie ich reformy mają wzmacniać władze, unowocześniać instytucje, usprawniać system. De facto niszczą Państwo, np. Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy. Państwo nie staje się mocniejsze a jest demontowane. Ponieważ Polska jest w UE funkcje zniszczonych instytucji przejmują znajdujące się wyżej w hierarchii instytucje Unijne. Polskie raczej będzie trudno odbudować. Państwo po PiS-ie będzie słabe. A UE z własną polityką obronną, systemem zakupów uzbrojenia i polityką zagraniczną będzie stawać się państwem federalnym.

p.s. a Brexitu nie będzie

13:12, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

Co powinien zrobić dysponent nr 112 gdy zgłoszenie dotyczy człowieka, który nie chce pomocy ale widać, że jej potrzebuje? Np. lekko oszołomionego starszego człowieka ze spuchniętą kostką siedzącego pół dnia na przystanku, pewnie głodnego? Nie powinien prowadzić dywagacji ze zgłaszającym w stylu "a czy Pan pytał" "a chce?" "a może nie chce pogotowia" "łącze z pogotowiem" a wezwać kogoś, kto sytuację sprawdzi i zapewni opiekę.

Bo taki ktoś może paść ofiarą swojego stanu zdrowia, wypadku komunikacyjnego, kieszonkowców i wielu innych zagrożeń. Ale widać dysponenci 112 w Małopolsce są w tej kwestii niedouczeni. Mają łopatologiczne procedury z lukami.

To nie zgłaszający ma wymyślać procedury i analizować sytuacje, bo nie jest zawodowcem. Ma zrobić co się da i podać dalej. Przecież taka sytuacja to nie wezwanie do urojonego problemu a problemu może nie ewidentnego, nietypowego, gdzie trzeba ruszyć głową i wezwać odpowiednią służbę, może Straż Miejską?

Kiedyś w Berlinie byłem świadkiem sytuacji gdy człowiek w złym stanie poległ na chodniku na dworcu autobusowym. Nie wezwano pogotowia a karetkę która zabrała go do zakładu opiekuńczego.

Podobna spychologia jest w Straży Miejskiej (986), Urzędzie Wojewódzkim, gdzie nie można zgłosić takich uwag a tel. odbiera jakiś niegrzeczny, niekompetentny człowiek i daje tel. do kogoś kto nie odbiera i odpisuje, że jest na spotkaniu.

A i red. GW w KRK średnio tematem zainteresowana, do tego trzeba było dzwonić dwa razy.

Jednym zdaniem: spychologia, bezmyślność i chamstwo.

11:54, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 czerwca 2018

Rząd chce od czasu do czasu zmienić stosunki własnościowe w mediach. Oczywiście na korzyść mediów jemu sprzyjających. Jak rozwalić system? Dziś każdy z nas może mieć medium. Blog, kanał na YT, konto na TT i FB. Każdy z nas może być dziennikarzem. Jeśli jest wnikliwy, niezależny, bezstronny i interesujący. Jeśli wielu z nas poczuje żyłkę by być medium i być wnikliwym dziennikarzem to plany rządu będą obok rzeczywistości, bo przyszłość należy do internetu a nie papieru i TV. 

Taki dinozaur jak ja może służyć radami, szkoleniami, pomocą techniczną.

Tak więc internautko i internauto. Działaj. Bądź wredny. Zadawaj politykom trudne pytania tak, by kurczak z KFC stanął im kością w gardle. I tym z którymi walczysz i tym których popierasz. Z równą bezlitosną radością. Nie dawaj sobie wciskać kitu, np. o jednej liście jako leku cud na tą złą władzę. Bo ten lek może okazać się podstępną trucizną. Śledź trolle internetowe w swojej grupie. Nie. To nie będą trolle PiSowskie. To będą trolle z "zaprzyjaźnionej" partii, które mają zrobić z Ciebie użytecznego barana, który pomoże cynikowi wrócić do władzy i nie być lepszym od tych, których mamy teraz. 

Kluczem do sukcesu jest świadomość i działanie.

 

11:18, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
środa, 06 czerwca 2018
wtorek, 05 czerwca 2018
poniedziałek, 04 czerwca 2018
niedziela, 03 czerwca 2018
sobota, 02 czerwca 2018

- Jeśli nie liczyć umowy podpisywanej z dostawcą dostępu, Internet jest prawie całkowicie pozbawiony formalnych regulacji – można przeczytać w napisanym w 1998 r. a wydanym w Polsce rok później przewodniku pt. Internet, Angusa J. Kennedy'ego. - Nie oznacza to jednak, że w Sieci panuje zupełne bezhołowie. Obowiązuje netykieta – czytamy dalej.

W roku 2018 już wiemy, że netykieta i regulaminy poszczególnych serwisów nie wystarczają. Zderzenie Facebooka z Parlamentem Europejskim, który przesłuchał Marka Zuckerberga – twórcę Facebooka, poprzedzone aferą z udostępnieniem danych firmie Cambridge Analitica, co doprowadziło do spadku wartości Facebooka pokazało, że internet nie może regulować się samorządnie bo to nie wystarcza i nie jest rzeczywistością autonomiczną. Jest częścią realu, tylko że na serwerach i podlega tak samo prawu.

Dziś Parlament Europejski wymaga od Facebooka stosowania RODO i dania użytkownikom prawa do trwałego usunięcia danych.

Facebook zderzył się z realem bo jest najbardziej zaawansowanym serwisem w Internecie. Było to dla niego zderzenie bolesne ale podjęcie dialogu jest dla jego twórców szansą stania się częścią awangardy w sklejaniu wirtualnej rzeczywistości z realem.

Zuckerberg przed Parlamenetem Europejskim

Spotkanie Marka Zuckerberga – założyciela i szefa Facebooka z posłami do Parlamentu Europejskiego 22 mają 2018 owocowało w wymianę ważnych deklaracji:

Co Unia Europejska zarzuca Facebookowi:
1.Fakenewsy wpływają na wyniki wyborów
2.Fałszywe profile wpływają na rzeczywistość polityczną
3.Molestowanie przez Internet, tzw. bulling prowadzi do śmierci nieletnich użytkowników.
 
Co zrobił Facebook zdaniem Zuckerberga:
1.Ograniczył dostęp do danych osobowych dla aplikacji, dla których FB jest platformą.
2.Zlikwidował 99% kont ISIS na Facebooku
3.Wciąż uszczelnia i będzie uszczelniał bezpieczeństwo danych
 
A ponadto zdaniem Zuckerberga:
1.Startupy nie mogą być ograniczane gorsetem regulacji
2.Modelem biznesowym Facebooka są przeważające zyski z reklamy
3.UE żąda od FB zastosowania RODO i umożliwienie trwałego usuwania danych
 
Postęp techniczny jest siłą napędową zmian politycznych. Odpowiadają na niego władze Europy. Jeśli Facebook i Unia Europejska będą współpracować mogą doprowadzić do istotnych zmian:

1. Internet to, jak się kolejny raz okazało, nie jakaś alternatywna rzeczywistość, odlotowy underground dla buntowników i anarchistów. To część realu choć wirtualna i wymaga regulacji tak samo jak ruch drogowy, prawo cywilne, karne lub prasowe. Kłopoty Facebooka z ujawnieniem danych firmie Cambridge Analitica, przez które firma straciła dużą część swej wartości, to nie przejście Facebooka z etapu bycia startupem do ery bycia korporacją bo to już kiedyś się stało lecz bolesne przekonanie się przez jego właścicieli, że to nie Facebook narzuca reguły gry światowi biznesu a raczej nowe internetowe biznesy muszą się do już istniejących reguł dostosować.

2. Unia Europejska może przekształcić się w byt zbliżony do Państwa Federalnego nie w wyniku nowego traktatu lub strategicznej decyzji a przy okazji. Dojście do takiego stanu może być efektem jej codziennej działalności, każdej najdrobniejszej uchwały lub rozporządzenia. RODO, zakaz geoblokowania, projekty obronne są jak drobne ziarnka piasku wypełniające federalną wizję. Unia jako federacja państw powstaje powoli, lecz zauważona jako taka może zostać dopiero gdy nią będzie, bo powstaje w wyniku powolnego tworzenia struktury a nie rewolucji lub wielkiego planu politycznego. 
Lubię to
Marcin Matuzik 

Netykieta czyli sieciowy savoir – vivre:
Netykieta jest pojęciem będącym zlepkiem słów „net” i „etykieta”. Można ją znaleźć na niemal każdym serwerze oferującym darmowe konta WWW i e-mail, w Internetowych portalach i na innych poświęconych różnym zagadnieniom Internetu stronach. Oficjalnym opracowaniem Netykiety jest dokument RFC 1855i, lecz najbardziej znanym jest opracowany przez Arlene Rinaldiii, amerykańskiego konstruktora Internetu na jednej z uczelni. Netykieta dotyczy przede wszystkim reguł obowiązujących przy korzystaniu z poczty elektronicznej i tego co można umieścić na stronach WWW. Rzadziej zasad korzystania z grup dyskusyjnych i kanałów IRCiii. Jest całościowym zbiorem norm obyczajowych dotyczących sprawnego korzystania z różnych funkcji Internetu.
W zakresie korzystania z poczty elektronicznej netykiety zabraniają np:
1)przekazywania informacji nieprawdziwych;
2)rozsyłania reklam lub informacji do osób które wcześniej nie wyraziły zgody na taką korespondencjęiv;
3)zwracania nadawcy uwagi na błędy literowe;
4)podszywania się pod inne osoby;
5)wysyłanie anonimów;
6)wysyłania za długich listów mogących zablokować dostęp do skrzynki pocztowej odbiorcy;
Netykieta w tym zakresie kieruje do użytkowników poczty również zalecenia i ostrzeżenia np:
1)wypełniania okna tematu wiadomości;
2)dokładnego przemyślenia treści listu, którego po wysłaniu nie można już cofnąć;
3)ostrożność w odpowiadaniu na listy pochodzące z grup dyskusyjnych.v Nasza odpowiedź może wtedy dotrzeć do wszystkich osób do których dotarł list, na który odpowiadamy, a nie tylko do jego nadawcy;
4)cytowanie tylko fragmentów listu, do którego odnosi się odpowiedź;
5)sprawdzanie poczty codziennie (w miarę możliwości) i nie przekraczanie dozwolonego miejsca na nią na dysku serwera;
6)usuwanie z serwera zbędnych przesyłek;vi
7)zakładanie, że poczta może być przejęta przez innych;
8)nie podpisywanie się zbyt długim podpisem np. przekraczającym 4 linie;
Netykiety definiują również ograniczenia i dobre obyczaje dotyczące stron WWW, zasady związane z korzystaniem z kanałów IRC, grup dyskusyjnych i innych funkcji Internetu.vii
Reguły definiowane przez Netykiety odnoszą się więc zarówno do zasad obyczajowych i kulturalnych korzystania z Internetu, jak i przestrzegania dyscypliny technicznej zmniejszającej ryzyko powodowania w globalnej sieci, podczas korzystania z niej, szkód innym jej użytkownikom. Netykietę można porównać do kodeksu etyki zawodowej lub środowiskowej, gdyż zalecają normy deontologii medialnejviii. Internet jest zjawiskiem, w którym reguły dotyczące tego wirtualnego świata nie wyłączają, ale nakładają się na inne kodeksy etyczne. Ponadto niektóre zalecenia zawarte w netykietach można znaleźć w regulaminach firm oferujących darmowe konta e-mail i WWW, oraz w innych zbiorach praw dotyczących Internetu np. prawie prasowym, prawie autorskim, kodeksach etyk medialnych i ustawie o ochronie danych osobowych.

Trzy typy trolli internetowych:
1) Fake'owe konto/ konto fikcyjne/ zmyślone 
2) Konto z prawdziwą tożsamością i wizerunkiem stworzone bez wiedzy ich właściciela
3) Konto z prawdziwą tożsamością i wizerunkiem stworzone za wiedzą lub przez samego ich właściciela a udostępnione trollowni np. zaprzyjaźnionej partii
Są też prawdziwi ludzie wynajęci, opłaceni, świadczący usługi lub będący pracownikami kogoś, dla kogo pracują.

03:37, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 maja 2018

· Przepisy państwa przyjmującego dotyczące wynagrodzenia obejmą pracowników delegowanych

· Delegowanie może trwać do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy

· Pracownicy delegowani będą skuteczniej chronieni przed oszustwami i wyzyskiem

Pracownicy delegowania czasowo do pracy w innym państwie UE otrzymają takie same wynagrodzenia za tę samą pracę w tym samym miejscu, zgodnie z aktualizacją przepisów przyjętą we wtorek.

Aktualizacja przepisów, która przyjęta została 456 głosami do 147, przy 49 wstrzymujących się od głosu, ma zapewnić lepszą ochronę delegowanych pracowników oraz uczciwą konkurencję.

Równe wynagrodzenia

Zgodnie z uzgodnionym tekstem wszystkie zasady wynagradzania obowiązujące w kraju przyjmującym muszą mieć zastosowanie do pracowników delegowanych. Oprócz przepisów państwa członkowskie mogą stosować reprezentatywne regionalne lub sektorowe układy zbiorowe. Do tej pory miało to miejsce jedynie w sektorze budownictwa.

Poprawa warunków pracy

Koszty związane z podróżą, wyżywieniem i zakwaterowaniem powinny być opłacane przez pracodawcę, a nie powinny być potrącane z wynagrodzenia pracownika. Pracodawcy będą również musieli zapewnić godne warunki zakwaterowania pracowników delegowanych, zgodne z przepisami krajowymi.

Delegowanie: ile może trwać

Czas trwania delegowania ustalono na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy. Po upływie tego terminu pracownik nadal mógłby przebywać i pracować w państwie członkowskim, do którego został oddelegowany, ale zacząłby podlegać warunkom zgodnym z przepisami prawa pracy państwa przyjmującego.

Ochrona przed oszustwami

W przypadku delegowania służącego jedynie obejściu przepisów, państwa członkowskie powinny współpracować, zapewniając delegowanym pracownikom ochronę, zgodną z warunkami zawartymi w dyrektywie o pracownikach delegowanych.

Międzynarodowy transport drogowy

Nowe elementy zaktualizowanej dyrektywy będą miały zastosowanie do sektora transportowego, po wejściu w życie przepisów sektorowych, zawartych w pakiecie mobilności. Do tego czasu dyrektywa w wersji z 1996 r. nadal ma zastosowanie.

Kolejne kroki

Państwa członkowskie będą miały dwa lata na transpozycję przepisów do prawa krajowego i wprowadzenie ich w życie.

Elisabeth Morin-Chartier (EPP, FR), współodpowiedzialna za prace nad przepisami powiedziała: "Głosowanie to jest jednym z fundamentów kadencji 2014-2019. Odzwierciedla ono rzeczywistość społeczną, gospodarczą i polityczną Unii Europejskiej. Wyznacza drogę w kierunku bardziej socjalnej Europy, w której przedsiębiorstwa konkurują ze sobą w sposób bardziej sprawiedliwy, a pracownicy mają lepsze prawa. Głosując za przyjęciem tej umowy, Parlament Europejski zapewnia pracownikom lepsze prawa i niezbędną ochronę”

Agnes Jongerius (S&D, NL), współodpowiedzialna za prace nad przepisami powiedziała: "Europa wybiera równe wynagrodzenie za taką samą pracę w tym samym miejscu. I to jest wielkie osiągnięcie. Koledzy z pracy przestają konkurować, jest to ważny krok w kierunku stworzenia Europy socjalnej, która chroni pracowników i powstrzymuje przedsiębiorstwa przed wyścigiem w dół. Europa, która nie idzie na skróty i która dba o wszystkich ludzi pracy".

Informacje dodatkowe

Pracownik delegowany to pracownik oddelegowany przez pracodawcę do czasowego wykonywania pracy w innym państwie członkowskim UE. W 2016 r. w UE było 2,3 mln delegowanych pracowników. W latach 2010-2016 liczba osób delegowanych wzrosła o 69%.

14:38, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 38
euroobserver.eu

Wypromuj również swoją stronę