O Europie i Unii - EUropa da się lubić!
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Artykuły | Fotoreporter | Z archiwuim UE
RSS
piątek, 31 sierpnia 2018

z okazji rocznicy Sierpnia'80 w TVP Historia obejrzałem dwa filmy: 1.Wałęsa nie mógł przeskoczyć płotu bo by nie dobiegł na tą godzinę o której przemawiał w tyle minut ile wcześniej skoczył. Mierzenie ze stoperem, analiza wariantów, wizja lokalna płotu, analizy Cenckiewicza, Gwiazdy, Walentynowicz którędy biegł. Wzajemne utwierdzenie się i uznanie dla intelektualnego kunsztu. 2. Zaginął oryginał porozumień sierpniowych. Śledztwo. Hipotezy. Teorie i tezy. Jedni mówią, że wiedzą ale nie powiedzą. Wałęsa mówi, że żona wyprała w marynarce i wyrzucił. Inni wietrzą spisek, że jakby SB przejęło to by zmieniło to bieg historii. Kontestacja i falsyfikacja jest konieczna w okresie dojrzewania. Dojrzewamy jako naród, ale momentami jesteśmy śmieszni. Za 20-30 lat będą się z nas młodsi śmiali.

17:13, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 sierpnia 2018

Pomoc z Funduszu Solidarności UE (FSUE) w wysokości €34 milionów, która powinna pomóc w naprawie szkód spowodowanych powodziami w Bułgarii i na Litwie, trzęsieniami ziemi w Grecji i huraganami w Polsce, została zatwierdzona przez parlamentarną komisję budżetową w środę.

Polska otrzyma €12 279 244 na naprawę szkód spowodowanych gwałtownymi burzami i silnymi opadami deszczu w trzech regionach województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego, które zniszczyły dziesiątki tysięcy hektarów lasów i upraw oraz infrastrukturę transportową i energetyczną. 

Projekt sprawozdania przygotowany przez Janusza Lewandowskiego (EPP, PL), został przyjęty przez aklamację, podobnie jak wymagany projekt budżetu korygującego nr 4/2018. 

Arkusze informacyjne na temat pomocy z FSUE dla Polski można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć we wniosku Komisji Europejskiej i w projekcie sprawozdania Parlamentu.

 Kolejne kroki 

Oczekuje się, że Rada zatwierdzi pomoc do dnia 4 września. Gdy tylko Parlament Europejski da zielone światło na wrześniowej sesji plenarnej, fundusze zostaną udostępnione w ciągu kilku tygodni.

 Informacje pogłębione 

FSUE został utworzony w 2002 r. w odpowiedzi na katastrofalne powodzie w Europie Środkowej latem tego samego roku. Od tego czasu, 24 kraje UE otrzymały pomoc z FSUE, w łącznej wysokości ponad €5 mld, na prace naprawcze po ponad 80 klęskach żywiołowych, w tym powodziach, pożarach lasów, trzęsieniach ziemi, burzach i suszy.

 Pieniądze z Funduszu Solidarności UE mogą zostać wykorzystane na wsparcie działań na rzecz odbudowy i pokrycie części kosztów służb ratowniczych, tymczasowego zakwaterowania, działań porządkowych i ochrony dziedzictwa kulturowego, aby zmniejszyć obciążenia finansowe ponoszone przez władze krajowe w następstwie klęsk żywiołowych.

19:32, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 sierpnia 2018

Gdy usłyszałem w TV słowa Patryka Patryk Jakiego: "politologicznie to jest dobra prognoza" zrobiło mi się głupio, że jestem politologiem. Ale potem spojrzałem na półkę z książkami a tam Brzeziński - też politolog. Wtedy uspokoiłem się. Potem spojrzałem w lustro. Byłem już całkiem spokojny i radosny.

20:46, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
niedziela, 12 sierpnia 2018

Tomasz Raczek napisał na Facebooku, że rozpoczął się proces przeistaczania się Kory w symbol. Symbol m.in. wolności. 

Dodam, że może symbol a może ikonę, ale jeszcze nie wiadomo czego do końca? Chwila jej śmierci odsłoniła format tej postaci. 

Ten naturalny proces tworzenia się ikony jest odmienny od robionych sztucznie, na siłę a nawet na chama lub przynajmniej wykorzystywanych kultów: smoleńskiego lub Piotra S. po to by manipulować ciemnymi masami dla zysku wąskiego grona cwaniaków.

I chyba ten niewymuszony szacunek do Kory jest tym co w naszej świadomości kulturowej i narodowej zostanie na prawdę i na stałe a całą ta sztuczna  reszta jest jak sztuczna tradycja z Misia i raczej obryzguje nas błotem.Bo  prawdziwa wielkość i sztuka się broni sama przez istnienie.

23:44, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
sobota, 11 sierpnia 2018

Jeśli Jarosław Kaczyński https://www.youtube.com/watch?v=QtlsKdsuZh4 ogląda w TVN24 Drugie Śniadanie Mistrzów to zdrowieje i z gronkowca i nowotworu a nawet jakby tramwaj uciął mu głowę to by mu przyrosła. Bo śmiech bywa ozdrowieńczy. Paru kretynów z nazwiskami, zaproszonych pewnie według klucza, że należą do elity i mają coś do powiedzenia snuje diagnozy opowiedziane na kwadratowo, oczywiste oczywistości, biadoli, smęci, wieszczy, uderza w patetyczny ton i jest zatroskana. Staje się parodią samych siebie. Są jak kibice na trybunach, którzy wiedzą lepiej jak piłkarz będący na boisku ma zagrać. Jeśli strona demokratyczna nie będzie od swoich elit wymagać PiS będzie rządził jeszcze ze 2 kadencje. Na to boisko trzeba wyjść, porozmawiać z traktorzystą, który głosuje na PiS bo to religijna partia. Zgromadzić ludzi. Przygotować działania. I ograniczyć gadulstwo. Bo lud ogląda i pęka ze śmiechu i zdumienia myśląc: co za kosmici. I trudno im się dziwić. A jeśli ktoś kto w życiu osiągnął więcej, ma większy potencjał i może ludzi pociągnąć za sobą idzie na niszczycielską łatwiznę biadolenia i tylko mówi co go boli to niech się wstydzi. Brak tu etosu. Inteligenta? Lidera? Człowieka sukcesu?

13:09, eu2012mm
Link Komentarze (1) »

Gdy słucham Jacka Żakowskiego, Jana Ordyńskiego, Adama Michnika i innych fajnych i mądrych ludzi w TOK FM, którzy mówią o tym jak widzą naprawianie Polski po PiS-ie to widzę oczami wyobraźni stare seriale nt. okupacji i sceny jak konspiratorzy debatują przy stole w salonie udając, że grają w karty, jak to alianci ruszą i wyzwolą PL od Hitlera. Panowie, to se ne vrati. Nie da się naprawić czegoś zepsutego, robiąc te same ruchy,które do tego stanu doprowadziły, tylko w odwrotnej kolejności i w przeciwnym kierunku - to chyba Einstein powiedział. A naprawiona Polska będzie się bardzo różniła od tej, którą znamy przed PiS-em. Może i dlatego, że dla nie widzących ciągu i logiki zdarzeń w jej elitach nie będzie miejsca, bo nie nadążą za zmianami. Także cywilizacyjnymi.

01:55, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 sierpnia 2018

Obejrzałem dziś przypadkiem w tv https://www.filmweb.pl/film/Wezwanie-1996-11597 Wezwanie. Film opowiada o oskarżonych o kradzież portfela i pobicie pacjenta pracownikach pogotowia. Ponieważ, zła opinia o pogotowiu ratunkowym była władzy na rękę, bo w tym samym czasie zrzucała na inny zespół pogotowia winę za morderstwo Grzegorza Przemyka, mimo, że winy nie udało się oskarżonym udowodnić, przesiedzieli się w więzieniu ponad rok. W obsmarowywaniu oskarżonych pomagała TVP, bezstronność sądu była fikcją, pomoc adwokacka ograniczona. Nie jesteśmy wariatami. Nie jesteśmy totalną opozycją. Widzimy zagrożenie, że władza skupiona w jednych rękach może być groźna. Bo poszczególne władze powinny nawzajem się kontrolować a nie współpracować, bo gdy współpracują może obrócić się to przeciw obywatelom. A Państwo to obywatele, władza jest tylko ich instrumentem, nie przeciw nim.

15:05, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »

Przesłanie Rogera Watersa i Rolling Stones jest proste: nie należycie do kręgu kultury zachodniej. Adresat: rząd PL i Prezydent. Ja dodam, że także ludzie głosujący na PiS. Tak kochani, nie należycie do kręgu cywilizacji zachodniej. Należycie do tej samej cywilizajci co Erdogan, Putin, Orban, gdzie morduje się i przetrzymuje opozycjonistów i dziennikarzy, gdzie ludzie giną w dziwnych okolicznościach, gdzie w użytku jest Polon i Nowiczok, gdzie prowadzi się wojny hybrydowe. Drodzy wyborcy PiS-u, nie należymy do tej samej wspólnoty, bo się z niej wypisaliście. Należycie do kultury disco-polo, także prawnego i intelektualnego. Nie należycie do cywilizacji rzymskiej i greckiej. A jeśli do chrześcijańskiej to do tej, w której Bóg i Car są zrównani ze sobą. Żałosnego macie cara.

14:43, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 sierpnia 2018

Pierwszy samochód mojego taty miał dwa wskaźniki – szybkości i poziomu paliwa, na szybkościomierzu można było odczytać także przebieg. Do tego 7 kontrolek. Wszystko. Radio w tym samochodzie miało 2 pokrętła i 5 przycisków oraz skalę.
Dziś w moim samochodzie oprócz tych wskaźników mam obrotomierz, wskaźnik temperatury silnika, woltomierz, licznik przebiegu do skasowania, zegarek, termometr wskazujący temperaturę na zewnątrz i wyświetlacz daty. Radio ma około 10 przycisków, wyświetlacz z wieloma informacjami i opcje jak miniwieża.Oprócz funckji radiowych urządzenie odtwarza płyty, karty pamięci i pendrive’y a przez bluetooth łączy się z telefonem.

Kokpit samochodu to nie jedyne urządzenie, które mocno się skomplikowało w ciągu kilku ostatnich dekad. Zegarek dawniej miał dwie wskazówki i czasem datownik. Dziś oprócz tego jest podświetlany, ma stoper, budzik, nie raz mierzy tętno i ciśnienie. Czasem ładuje się go jak komórkę ładowarką podłączaną do siec. Ten kto ma taki zegarek wie o kim mowa.
Telefon z urządzenia do rozmów, które miało słuchawkę i tarczę stał się osobistym urządzeniem do wszystkiego z wieloma ikonami na ekranie.

Coraz bardziej skomplikowane urządzenia wokół nas sprawiają, że poświęcamy im coraz więcej czasu, coraz intensywniej i dłużej się ich uczymy i często nie nadążamy. Tracimy czas na skomplikowane procedury i ustawienia, które nie prowadzą nas często do niczego ważnego i korzystnego a stajemy się niewolnikami sprzętu, który tworzony jest jak sztuka dla sztuki, po to by go obsługiwać a nie by nam służył.

Czas na człowieka.

Marcin Matuzik

22:19, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
euroobserver.eu

Wypromuj również swoją stronę