O Europie i Unii - EUropa da się lubić!
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Artykuły | Fotoreporter | Z archiwuim UE
RSS
wtorek, 26 lutego 2019

Odpowiedź na pytanie czy wprowadzać w PL €uro może przyjść z niespodziewanej strony. Obu walutom może zagrozić kryptowaluta lub kilka. I wtedy te klasyczne będą musiały się do niej upodobnić i przejąć pewne jej cechy. Ta, która zrobi to sprawniej wygra w PL. W tym wyścigu stawiam na €uro, ale kto wie.

Z drugiej strony próba ogniowa czyli kryzys dopiero przed kryptowalutami. Dlatego bezpieczna jest różnorodność. Zarówno Bitcoin, Złoty, Funt. Frank, U$ Dollar i €uro do chwili gdy są silne powinny istnieć. Istnienie wielu walut zabezpiecza gospodarkę gdy jedna z nich jest w kryzysie. Niech lepszy pieniądz wypiera gorszy wbrew zasadzie sformułowanej przez Kopernika.

Nasz polski dylemat: Złoty czy €uro to dylemat luksusowy - wybór między dwiema silnymi walutami, choć wprowadzenie €uro dałoby nam dziś oszczędności związane z tańszym kredytem, zniesieniem ryzyka kursowego i wygodą posiadania tej samej waluty co najsilniejsze państwa Europy. No i jest jeszcze bonus geopolityczny. Polska w strefie €uro to rdzeń Europy, kraj z którym inni bardziej się liczą niż dziś.

A co powinno się znaleźć na monetach €uro? Marzy mi się gdański pomnik z trzema krzyżami, Lech Wałęsa no i nasz orzeł z godła i rewersu Złotego.52926891_10213851330579229_8864765816944459776_n(Bankomat z Bitcoinami na krakowskim dworcu)

15:59, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
czwartek, 21 lutego 2019
środa, 20 lutego 2019

11:21, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 lutego 2019
Nad Koalicją Europejską unosi się zapach naftaliny. Atmosfera przypomina poprzedzającą klęskę Komorowskiego. Dziś przystąpił do niej SLD. Ta sama partia która kończyła rządy w stylu dziś znanym z rządów PiS-u. Miała swojego Kurskiego, który nazywał się Kwiatkowski (PSL też miał swojego - nazywał się Miazek). Swoje afery: Rywina, Starachowicką. W tej ostatniej polityk SLD przekazując informacje gangsterom sprowadził na życie policjantów zagrożenie.
 
Ciekawe czy do KE przenikną osoby, które za tamte rządy i afery były odpowiedzialne a które wyborcy wykopali za to z polityki? Czy przenikną na listy wyborcze?
 
Jak zachowa się KOD? Czy poprze ją bezkrytycznie, bo trzeba odsunąć PiS od władzy, a ten pogląd powtarzają działacze KOD-u ostatnio na okrągło? Czy przyjrzy się, czy i tu nie trzeba skontrolować przestrzegania standardów przez polityków, dziś aspirujących do władzy. Czy zachowa się jak prawdziwa organizacja pozarządowa z misją czy jak akwizytor naganiający wyborców lub jak startup gromadzący społeczność by ją opchnąć. Egzamin KODzie przed tobą trudny.
 
A sam pomysł jednej listy właśnie z powodu utrudnionej kontroli, kto się na nią pcha jest niedemokratyczny i na dłuższą metę szkodliwy. Wiosno - dziękuję! Zmusisz tych leni do zwiększonego wysiłku i pogłówkowania by znajdowali rozwiązania na prawdę rozwiązujące problemy a nie powielające je.
22:57, eu2012mm
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 04 lutego 2019
piątek, 01 lutego 2019

Gdy politolog Marek Migalski wchodził do polityki i został europosłem powiedział: i ornitolog ma czasem ochotę polatać. Okazało się, że inny polityk-entomolog postanowił pobzykać. Nie mam mu tego za złe.

17:13, eu2012mm
Link Dodaj komentarz »
euroobserver.eu

Wypromuj również swoją stronę